W zeszłym roku w towarzystwie Dariusza Bujaka z De Kemp miałem okazję odwiedzić stację badawczo-rozwojową Fresh Forward. To idealne miejsce, by zorientować się jakie odmiany ten hodowca niebawem skieruje m.in. na polski rynek. Przedstawiciel De Kemp za szczególnie godne uwagi wskazał cztery nowe selekcje.  Poniżej kilka słów na temat każdej z nich.

‘Parlando’ (FE2117)

To odmiana, którą można uprawiać w substratach pod osłonami jak i w gruncie. Owoce osiągają średnie rozmiary, ale są wyrównane do końca zbiorów. Cechują się silnym połyskiem, który sprawia, że ich prezencja w opakowaniach detalicznych jest imponująca. To wariant średnio wczesny. Co ważne, rośliny wykazują dość wysoką tolerancję na choroby odglebowe.

Odmiana 'Parlando’ cechuje się wysokim potencjałem plonowania

‘Jenkka’ (FE2122)

Następnie D. Bujak przedstawił odmianę owocującą w środku sezonu. Wydaje ona owoce duże, o silnym połysku, a przede wszystkim o wybornym smaku i aromacie. Aby w pełni wykorzystać te walory, truskawki należy zbierać, gdy już osiągną dojrzałość. Nie są to najtrwalsze owoce na rynku, więc Dariusz Bujak rekomendował uprawę odmiany ‘Jenkka’ tym plantatorom, którzy zaopatrują lokalne rynki lub prowadzą sprzedaż bezpośrednio z gospodarstwa.   

FE2132

Kolejną odmianą, której  owoce są duże i lśniące z selekcji Fresh Forward, a którą w trakcie wizyty w Stacji Fresh Forawrd Dariusz Bujak opowiedział więcej, była FE2132. Owoce tej selekcji wyróżniają się nieco ciemniejszym wybarwieniem i kwiatowym aromatem. Rośliny cechują się wysoką zdrowotnością. To późno owocująca odmiana.

Owoc z krzewu FE 2132

FE2134

Jako ostatnią nowość reprezentant De Kemp omówił FE3134. Zostawił ją na koniec, gdyż to najpóźniej owocująca odmiana z grona tych, które wyróżnił, jeszcze późniejsza niż FE2132. Dojrzewa ona ok. 5 dni przed ‘Malwiną’, a jej plonowanie jest na wyższym poziomie. To także odmiana dość odporna na większość chorób truskawek, co w warunkach coraz skromniejszego dostępu do dopuszczonych do użytku ś.o.r. nie jest bez znaczenia.

Jak więcej dowiedzieć się o tych nowościach?

Są dwie szczególnie wygodne metody. Pierwszą jest obejrzenie poniższego filmu:

Drugą odwiedzenie stosika De Kemp na targach TSW 2023, które w tym roku odbędą się w obiektach Targów Kielce. Dwudniowa impreza zaplanowana jest na 18-19 stycznia. Z Dariuszem Bujakiem będzie można porozmawiać przy stoisku D45.Poprzedni artykułUsuwanie folii rolniczych – nowy nabór wniosków
Następny artykuł Start kampanii „Czas na zrównoważoną produkcję owoców” 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj