Nowym ministrem rolnictwa został Czesław Siekierski. Michał Kołodziejczak w randze wiceministra.

Minister Czesław Siekierski rozmawia z dziennikarzami (fot. MRiRW)

Nowym ministrem rolnictwa w rządzie Donalda Tuska został Czesław Siekierski. Nowy minister to polityk i europoseł, z wieloletnim doświadczeniem w programach wspierających rolnictwo.

W gmachu na Wspólnej po raz pierwszy od dawna zasiądzie polityk, którego zarówno wykształcenie jak i doświadczenie zawodowe związane jest z polityką rolną. Urodzony w 1952 r. Czesław Siekierski pochodzi ze wsi Pieczonogi, działał w Związku Młodzieży Wiejskiej, w 1976 r. ukończył ekonomikę rolnictwa na SGGW w Warszawie i w 1986 r. obronił doktorat z dziedziny ekonomiki rolnictwa.

Na korzyść Siekierskiego przemawia jego wieloletnie doświadczenie w pracy przy różnego rodzaju wieloletnich programach wsparcia rolnictwa. W latach 1993-1997 był dyrektorem Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa, był też pełnomocnikiem rządu do przygotowania polskiego rolnictwa do integracji z Unią Europejską. W latach 1997-2004, czyli do wejścia Polski do UE, był posłem zaangażowanym w sprawy rolnicze, w tym czasie przez dwa lata (2001-2003) był nawet sekretarzem stanu w ministerstwie, którego kierownictwo teraz obejmuje.

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej przeniósł się na następne 14 lat do Parlamentu Europejskiego, gdzie w ostatniej, VIII kadencji został przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 2019 r. wrócił jako poseł do Sejmu RP, gdzie został członkiem Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych. W obecnej kadencji dostał się do Sejmu z listy PSL – Trzeciej Drogi, dzięki blisko 22 tys. głosów oddanych na niego w Kielcach. Został członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego.

Czesław Siekierski zapowiada także współpracę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii, który został powołany na wiceministra rolnictwa. 

Zapowiada się niezwykle ciekawy duet. Życzymy zatem udanej współpracy i podejmowaniu słusznych decyzji związanych z polskim rolnictwem.





Poprzedni artykułOrganizacje branżowe powszechne czy klubowe?
Następny artykułWczesne truskawki – co zrobić, żeby zarobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj