Borówkowy sezon nabiera rozpędu




Pogoda sprzyja w tym roku dojrzewaniu i zbiorom owoców borówek. Z tygodnia na tydzień zbiory są coraz wyższe, i zapowiada się że w nadchodzącym tygodniu będą wyjątkowo wysokie. Wszystko za sprawą ‘Bluecropa’, który zdominował polskie plantacje.


Trudny, pod względem przebiegu pogody, początek tegorocznego sezonu, na szczęście okazuje się dość łaskawy przynajmniej w okresie zbiorów owoców borówki. Wbrew pozorom nie są wcale tak mocno opóźnione. Najwcześniejsze zbiory z upraw tunelowych (głównie odmiany ‘Duke’) rozpoczęły się w ostatnich dniach czerwca, wtedy owoce można było sprzedać w cenie około 40 zł/kg. Kilka dni później rozpoczęto zbiory owoców z upraw polowych – na niektórych stanowiskach w południowej i centralnej Polsce, zbiory ‘Duka’ rozpoczęły się już w pierwszych dniach lipca. Obecnie na plantacjach południowej Polski zakończono już zbiory owoców tej odmiany, na Mazowszu – realizowany jest ostatni zbiór. Rozpoczęły się natomiast już zbiory ‘Bluecropa’, odmiany ciągle najbardziej popularnej na polskich plantacjach, głównie z racji dobrej mrozowytrzymałości i corocznego plonowania. Na niektórych plantacjach realizowany jest już 2-3 zbiór owoców tej odmiany. Niestety im większa podaż, tym niższe ceny sprzedaży borówki, zwłaszcza na krajowym rynku – w ubiegłym tygodniu można było na rynkach hurtowych sprzedać owoce po 16-18 zł/kg, w tym na początku utrzymywały się one na poziomie 14-15 zł/kg, a w ostatnich dniach spadły już nawet do 12 zł/kg. W podobnej cenie lub nieco wyższej cenie skupują owoce firmy zajmujące się eksportem (w zależności od sposobu zapakowania owoców). W tym roku jak informuje Marcin Hermanowicz z firmy Fresh Fruit Services, zajmującej się eksportem świeżych owoców i warzyw, zagraniczni odbiorcy zainteresowani są przede wszystkim borówkami w opakowaniach zbiorczych (4 kg skrzynki), pakując owoce w opakowania jednostkowe dopiero na miejscu. Wynika to ze zmiennych wymagań poszczególnych odbiorców, a zarazem coraz częściej wymaganego przez wiele firm sposobu pakowania owoców w opakowania zamykane folią termozgrzewalną. Taki sposób pakowania oferuje jak na razie niewiele rodzimych firm. Przy eksporcie borówek do Wielkiej Brytanii ważna jest przede wszystkim jakość owoców – jagody powinny mieć średnicę minimum 10-12 mm, muszą cechować się optymalna dojrzałością i dobrym shelf life. Póki co jakość polskich borówek jest dobra, co jest zasługą sprzyjającej pogody. Ceny jednak w tym tygodniu znacznie spadły i raczej trudno się spodziewać ich wzrostu w najbliższym czasie. Tym bardziej, że przy obecnej pogodzie w kolejnym tygodniu należy się spodziewać dużego wysypu owoców odmiany ‘Bluecrop’. Sezon nabiera rozpędu w gospodarstwie Jerzego Wilczewskiego, gdzie obecnie zbierane są owoce odmian ‘Bluegold’, ‘Duke’, ‘Draper’, powoli zaczyna się zbiór ‘Bluecropa’. Jak informuje Adam Wilczewski, zbiory w tym roku będą dobre, żeby tylko pogoda pozwoliła zebrać wszystkie owoce na czas.

Przyczyną obecnego spadku cen na owoce borówki, według Dominiki Kozarzewskiej z Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, jest nałożenie się zbiorów borówki w Polsce na opóźnione w tym sezonie zbiory w Holandii (gdzie ciągle jeszcze zbierany jest ‘Duke’) i Niemczech. Taka sytuacja może się utrzymać jeszcze w przyszłym tygodniu, później jest szansa na pewne rozluźnienie rynku, ale czy przyniesie to wzrost cen – nie wiadomo? Dobrej jakości owoce borówki na eksport, zapakowane w opakowania jednostkowe można sprzedać po 4-4,2 euro/kg. Taka cena jest ciągle jeszcze opłacalna dla producentów, choć trzeba się liczyć z cały czas rosnącymi kosztami produkcji. Samo tylko pakowanie, sortowanie owoców oraz zakup opakowań, to koszt około 2 -4 zł/kg (w zalezności od rodzaju i ceny opakowań), a w krajach zachodniej Europy jest on jeszcze wyższe.







Poprzedni artykułChoroby truskawek po zbiorach owoców
Następny artykułO dr. Kazimierzu Pliszce i jego odmianach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj