Nietypowe rozwiązania nawożenia i ochrony truskawki


Uprawa truskawek odmian powtarzających owocowanie wymaga zdecydowanie innego podejścia jeśli chodzi o technologię uprawy w porównaniu do odmian tradycyjnie owocujących. Dotyczy to m.in. zagadnień związanych z optymalnym nawożeniem oraz ochroną roślin, ponieważ mają one inny cykl wzrostu i dojrzewania owoców, w przygotowaniu właściwych zaleceń agrotechniczne dotyczące ich uprawy specjalizuje się firma BioAgris, w której ofercie znajduje się wiele interesujących rozwiązań.

U odmian powtarzających owocowanie pąki kwiatowe tworzą się przez cały sezon uprawy, dlatego też w ich przypadku możliwe jest stałe kwitnienie i zbiór owoców. Taki stan rzeczy powoduje, że wykonywane na plantacji zabiegi powinny mieć charakter kompleksowy, ponieważ stale pojawiające się dojrzewając owoce wymagają odpowiedniej ochrony przed patogenami.

U odmian powtarzających kwitnienie i owocowanie trwa w tym samym czasie

Dlatego też w celu ochrony truskawki przed groźnymi chorobami grzybowymi zalecamy stosowanie biologicznego preparatu Polyversum WP, który wykazuje nie tylko działanie zapobiegawcze, ale również interwencyjne. Nie posiada on okresu karencji ani prewencji, dlatego jest bezpieczny zarówno dla roślin, ludzi, jak i środowiska naturalnego. Rekomendujemy, aby zabiegi Polyversum WP wykonywać co 7 dni, łącznie 6 zabiegów. Bardzo ważne jest, aby do wyżej wymienionego zabiegu dodać preparat Protector, który zapewnia ochronę dla Pythium oligandrum, czyli głównego składnika Polyversum WP przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponadto Protector skutecznie zapobiega spływaniu środków ochrony roślin oraz nawozów z liści i innych części roślin w trakcie i po zabiegu oraz ogranicza zmywanie ich przez deszcz. Chroniąc rośliny przed chorobami nie możemy zapomnieć o zabiegach nawożenia, których celem jest optymalne odżywienie roślin oraz poprawa parametrów jakościowych zbieranych truskawek takich jak między innymi masa pojedynczych owoców oraz ich wyrównanie w plonie. Doskonale do tego celu nadaje się preparat NHCa Delta. Zawiera on w swoim składzie azot w unikalnej formie amidowej, który umożliwia znaczny przyrost masy owoców w krótkim okresie czasu, przy jednoczesnym braku ryzyka pojawienia się problemów z jakością truskawek. Mówiąc o jakości owoców należy wspomnieć również o wapniu, który odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu przyszłego plonu. W naszej ofercie znajduje się preparat BioCal, który aktywując pompę auksynowo-wapniową umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnego w glebie i roślinach wapnia, dzięki czemu do owoców trafia więc tego składnika. Ponadto warto wspomnieć, że doskonale spisuje się on w warunkach stresowych takich jak na przykład susza. Wzrastające wymagania co do jakości owoców sprawiły, że w 2016 wprowadziliśmy na Polski rynek całkowicie nowy, innowacyjny produkt o nazwie Xstress, który umożliwia wydłużenie okresu optymalnej dojrzałości zbiorczej. Dzięki temu jesteśmy w stanie opóźnić zbiór truskawek nawet do 2 dni przy zachowaniu wysokiej jędrności. Dodatkowo warto wspomnieć, że owoce po zastosowaniu preparatu Xstress zachowują wysokie parametry jakościowe nawet do 6 dni po zbiorze. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że tylko kompleksowe rozwiązania zapewniają osiąganie zamierzonych celów. Należy zdać sobie sprawę, że zagadnienia związane z ochroną i nawożeniem powinny być rozpatrywane jako elementy wzajemnie na siebie oddziaływujące.

Wszystkie przedstawione pokrótce rozwiązania są testowane i sprawdzane w projekcie Berry Tech realizowanym przez Doradcę Jagodowego. Celem prowadzonych badań i doświadczeń jest opracowanie najlepszych i najbardziej optymalnych programów ochrony i nawożenia truskawek, aby maksymalnie zniwelować niekorzystne skutki wpływu czynników biotycznych i abiotycznych na wzrost i rozwój roślin. W związku z tym w projekcie Berry Tech technologia firmy BioAgris znalazła szerokie zastosowanie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym Piotr Zajkowski omawia możliwości zastosowania produktów na plantacji truskawek odmian powtarzających owocowanie:

Autor: Albert Zwierzyński, Doradca Jagodowy, tel. 533 373 709

Materiał promocyjny

Poprzedni artykułUmowy kontraktacyjne tematem spotkania w Centrum Dialogu Społecznego 25 lipca
Następny artykułPraktyczne rekomendacje dotyczące nawożenia malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj