Plantacje truskawek sadzone w sierpniu 2021 roku, mają szansę w tym sezonie zapewnić już pierwsze zbiory owoców.  W projekcie Truskawkowe Inspiracje również zapowiada się dobre plonowanie truskawek odmian 'Asia’, 'Lycia’ i 'Rendezvous’. Dzięki odpowiednim zabiegom na początku sezonu rośliny są w dobrej kondycji i zapowiadają dość dobre zbiory owoców. Ta część plantacji objęta jest opieką agrotechniczną ze strony firmy Agrosimex.

Nawożenie truskawek poprzez fertygację

Posiadamy szerokie portfolio środków ochrony, ale przede wszystkim nawozów, biostymulatorów i regulatorów wzrostu. Wiele naszych autorskich rozwiązań testujemy i wdrażamy na plantacji pokazowej w Hornigach – mówi Janusz Miecznik z firmy Agrosimex, która jest jednym z parterów projektu Truskawkowe Inspiracje. W uprawie truskawek na zagonach nawożenie prowadzone jest poprzez fertygację. Na pokazowej plantacji jako pierwszy nawozów zastosowany został polifosforan amonu, następnie Ultrasol zrównoważony, następnie saletra wapniowa, ponownie Ultrasol zrównoważony oraz Rosahumus. Jak podkreśla Tomasz Domański, doradca z firmy Agrosimex, nawozy z serii Ultrasol są oparte na saletrze potasowej, dzięki czemu bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, a zawarte w nich składniki pokarmowe są szybko pobierane przez rośliny. Dodatkowo w ostatnich dniach wykonany był zabieg dolistny nawozem Maral, by wzmocnić rośliny przed zapowiadanymi przymrozkami. Jak widać po kondycji roślin i braku uszkodzonych przez przymrozek efekt ten udało się osiągnąć.

Nawożenie truskawek w okresie kwitnienia

Dalsze nawożenie skupione będzie przede wszystkim na kondycję fertygacji z użyciem Ultrasoli ze zwróceniem uwagi na formę z przewaga potasu (12-12-36). Istotne jest też dostarczenie wapnia, i w tym celu będzie zastosowany Tiosiarczan Wapnia. Dolistne nawożenie będzie realizowane w oparciu o Metalosate Calium i ASX Krzem, tak by już na etapie wzrostu zawiązków budować ich dobre parametry jakościowe i trwałość pozbiorczą.Poprzedni artykułJedna czy dwie linie kroplujące na zagon w uprawie truskawek?
Następny artykułOchrona borówki – klucz do wysokich zysków?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj