Zaczyna się owocowanie truskawek, ale też dni stają się coraz bardziej upalne. Czerwiec jest jednym z najuboższych w opady miesiącem roku. W takich warunkach prawdziwym wyzwaniem będzie poprowadzenie nawożenia truskawek, tak by zapewnić optymalne zaopatrzenie we wszystkie składniki pokarmowe i zarazem nie doprowadzić do drobnienia owoców. Jak to zrobić? Zapraszamy na materiały filmowe z Wojtkiem Wojcieszkiem z firmy Yara Poland.

Na plantacjach truskawek gdzie prowadzona jest fertygacja trzeba już zmienić rodzaje podawanych pożywek. Na okres dojrzewania i zbiorów truskawek Wojciech Wojcieszek zaleca wieloskładnikowy, ale zarazem bogaty w potas Kristalon Pomarańczowy (6-12-36). Potas jest bardzo istotnym składnikiem z punktu widzenia budowania owoców. Bardzo istotne w czasie owocowanie jest też podawanie saletry wapniowej YaraTera Calcinit. Wapń jest bardzo istotny z punktu widzenia twardości, jędrności i trwałości truskawek po zebraniu. Calcinit należy podawać w fertygacji w dawce 10 kg/ha tygodniowo z Kristalonem Pomarańczowym 15 kg/ha tygodniowo. To są dawki dla przeciętnych warunków i plonów. Jeśli widać że plon będzie wysoki konieczne może być zwiększenie tych dawek – mówi Wojciech Wojcieszek. W takiej sytuacji konieczne jest nie zwiększenie dawek nawozowych w tych samych cyklach, ale zwiększenie liczby cykli nawodnieniowych, tak by równocześnie podawać potrzebną roślinom w czasie upałów dużą ilość wody. Więcej wody i mniejsze stężenia nawozów na czas upałów.

Wapń do owoców należy dostarczać również dolistnie. Do tego celu może być wykorzystana saletra wapniowa Calcinit lub bezazotowy nawóz Stopit. Tam gdzie na liściach pojawiają się chlorozy i przebarwienia warto jeszcze kontynuować nawożenie produktem KristaLeaf Foto, który poprawia jakość liści i aktywność aparatu asymilacyjnego.

Plantacje truskawek na zagonach nawożona według programu Yara

Nawożenie truskawek w czasie upałów

Już 10 czerwca zapraszamy wszystkich interesowanych uprawą truskawek na Finał 2 sezonu Truskawkowych Inspiracji w Hornigach. Do zobaczenia aż 24 odmiany truskawek w kolekcji polowej. Ciekawe prelekcja oraz degustacja i wybór najsmaczniejszej odmiany truskawek w sezonie 2023. Wszystkich chętnych zachęcamy do wcześniejszej REJESTRACJI.  Więcej informacji poniżej:

Poprzedni artykułMalinowe Factory w Roguszynie – letnie odmiany – PROGRAM
Następny artykułMurarka ogrodowa i murarka rogata pomagają w dobrym zapyleniu borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj