Nawożenie i ochrona truskawek powtarzających owocowanie w czasie owocowania (cz. II)

Zbiory truskawek odmian powtarzających owocowanie realizowane są przez kilka miesięcy. Przez cały ten okres trzeba dbać nie tylko o wysoką jakość owoców, ale również zdrowotność roślin. W tego typu uprawach na znaczeniu zyskują produkty o krótkim okresie karencji. Na zakończenie sezonu warto powrócić do kilku rekomendacji dotyczących takiej uprawy.

Dobrym momentem zwrócenia uwagi na rozwiązania wpływające na kondycję roślin oraz jakość owoców było spotkanie z Tomaszem Domańskiem w firmie Agronom Berries. Omówił on kilka produktów i możliwości ich zastosowania w uprawie truskawek powtarzających owocowanie w pełni zbiorów.

W celu zapewnienia trwałości owoców T. Domański rekomendował oczywiście dobre odżywienie truskawek wapniem i krzemem. W celu dobrego odżywienia roślin krzemem rekomendował produkt ASX krzem plus, który nie tylko zwiększa odporność roślin na różnego rodzaju roztocza, ale również dobrze wpływa na trwałość owoców. W celu dobrego zaopatrzenia truskawek w wapń, z bogatej oferty firmy Agrosimex, w uprawach truskawek w substracie na rynnach rekomendował do podawania dolistnego takie produkty jak Metalosate Calcium (zawiera wapń i aminokwasy, stymuluje również pobieranie wapnia przez system korzeniowy), Calciminal (zawiera wapń, magnez, bor i aminokwasy) lub Folanx (zawiera wapń w formie mrówczanu wapnia). Z kolei do podawania przez system nawodnieniowy rekomendował regularną aplikację produktu ASX CaTS, który będzie doskonałym źródłem wapnia odżywczego.

W okresie międzyzbiorczym warto sięgać po Limocide mający jeden dzień karencji. Produkt ten stosowany w dużej dawce cieczy roboczej dobrze zwalcza przędziorki.

Jeśli w czasie uprawy truskawek wystąpią warunki stresowe dla nich jak np. bardzo niskie temperatury, zostanie zalany lub przesuszony system korzeniowy lub będą panowały bardzo wysokie temperatury, wówczas celowa staje się aplikacja biostymulatora Maral. T. Domański w uprawie truskawek w substratach, rekomendował jego aplikację przez fertygację w dawce 3 l/ha, co około 10 dni, aż do czasu osiągnięcia przez rośliny właściwego wzrostu, dobrego kwitnienia lub odpowiedniej jakości owoców.

Więcej informacji o przedstawionych w materiale rozwiązaniach dedykowanych uprawie truskawek powtarzających owocowanie w materiale filmowym:Poprzedni artykułJagoda kamczacka w Rosji
Następny artykułXII edycja TSW 2022 już za 77 dni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj