Nawożenie dopasowane do odmiany truskawek

default

W projekcie Truskawkowe Inspiracje, gdzie w kolekcji zgromadzono przeszło 20 odmian truskawek, widać jak zróżnicowane mogą być potrzeby pokarmowe poszczególnych odmian truskawek. Tam gdzie nawożenie realizowane jest poprzez fertygację można modyfikować nawożenie dopasowując je do wymagań danej odmiany. Jak to robić – podpowiada Wojciech Wojcieszek z Yara Poland.

Poszczególne odmiany truskawek bardzo często mają swoje specyficzne wymagania jeśli chodzi o nawożenie. Tu mamy np. odmianę Limalexia, która wymaga miarkowanego nawożenia azotem, a z kolei ma wysokie potrzeby co do potasu. Przenawożenie azotem w takim przypadku może skutkować słabszym kwitnieniem i gorszą jakością owoców – podkreśla Wojciech Wojcieszek z Yara Poland. W przypadku tego typu odmian, wymagających mniejszych dawek azotu a wyższych potasu, już w czasie kwitnienia można w program fertygacyjny włączyć Kristalon Pomarańczowy oraz prowadzić nawożenie w taki sposób by stosować dwa cykle nazwożenia (podlewania) Kristalonem Pomarańczowym i jeden saletrą wapniową.  

Całkiem inaczej prezentuje się kwatera z odmianą ‘Aurora Munira’ gdzie widać dużo owoców, ale przy stosunkowo małej powierzchni liści. Ta odmiana z kolei wymaga bardziej intensywnego nawożenia azotem. Dlatego tutaj stosujemy odwrotną strategię, tzn. podajemy dwa cykle nawożenia saletrą wapniową i jeden cykl Kristalonem Czerwonym (zawiera nieco więcej azotu niż Kristalon Pomarańczowy) – podpowiada ekspert z firmy Yara. Istotne jest by dobierając odmiany na kwaterę gdzie funkcjonuje jedna sekcja nawodnieniowa dobierać je pod względem podobnych wymagań nawozowych. Można też zastosować dla poszczególnych linii nawadniających kraniki, co również pozwoli na wprowadzenie zróżnicowanego nawożenia dla roślin rosnących na poszczególnych zagonach.   

Zapraszamy na podsumowanie pierwszego seoznu Truskawkowych Inspiracji w Hornigach – 2 lipca 2022. Wymagana jest wcześniejsza REJESTRACJA

Nawożenie dopasowane do odmiany truskawekPoprzedni artykułMuszka plamoskrzydła – czy znów zagraża plantacjom?
Następny artykułBorówka przekwitła – czas na ochronę przedzbiorczą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj