Nawadnianie upraw podczas suszy




Tegoroczna pogoda nas nie rozpieszcza. Po stosunkowo nielicznych opadach zimowych nastała ciepła wiosna, niedobór wody w uprawach ogrodniczych już zaczyna dawać się we znaki. Tymczasem letnie upały dopiero przed nami! Polecamy przygotować się na nie odpowiednio wcześnie.

Deszczownie

Do nawadniania upraw ogrodniczych i sadowniczych doskonale nadają się deszczownie Leader. Zapewniają one bezpieczne, ciche i równomierne podlewanie. Tym, co je wyróżnia spośród innych podobnych urządzeń dostępnych na rynku, są niewielkie rozmiary, co umożliwia stosowanie ich nawet w tunelach foliowych. Jednak ich główną zaletą jest atrakcyjna cena.

Deszczownie Leader to urządzenia z automatycznym systemem zwijania węża, z napędem działającym na zasadzie turbiny wodnej. Wąż (o długości od 30 do 180 m, w zależności od modelu) należy rozwinąć wzdłuż nawadnianej powierzchni i włączyć dopływ wody. Podczas nawadniania wąż zwija się z określoną prędkością. Na końcu nawadnianej powierzchni urządzenie zatrzymuje się i wyłącza dopływ wody. Wąż standardowo zakończony jest zraszaczem sektorowym na dwukołowym wózku, wyposażonym w 3 wymienne dysze (4-16 mm, w zależności od modelu). Zasięg nawadniania wynosi od 19 do 50 m, w zależności od rodzaju dyszy i ciśnienia wody.

Deszczownia Leader

Opcjonalnie zraszacz sektorowy można zastąpić belką opryskową o szerokości 1 m, wyposażonej w 4 wymienne dysze. Belka ta przeznaczona jest głównie do użytku w szklarniach i tunelach. Szerokość nawadniania za pomocą belki wynosi 6-8 m.

Do większych modeli deszczowni dostępne są szersze belki, umożliwiające nawadnianie na szerokości nawet 20 m.

TUTAJ: Przegląd dostępnych modeli deszczowni Leader

Ograniczenie strat wody z podłoża

Poza dostarczaniem roślinom wody, ważne jest też ograniczenie jej strat na skutek parowania z podłoża. Doskonałym rozwiązaniem może być w tym przypadku folia biodegradowalna lub mata ściółkująca.

Oba materiały ograniczają zachwaszczenie, minimalizują straty wody oraz przyspieszają nagrzewanie się podłoża. Plon zebrany z uprawy, na której zastosowano folię biodegradowalną lub matę ściółkującą, jest czystszy, co również ma wpływ na zwiększenie wartości handlowej. Zastosowanie tych materiałów pozwala znacznie obniżyć koszty pracy, a w przypadku folii biodegradowalnej – również koszty utylizacji.

TUTAJ: Więcej informacji o folii biodegradowalnej

Folia biodegradowalna w uprawie truskawki

materiał sponsorowany







Poprzedni artykułMikroorganizmy w ochronie truskawek
Następny artykułUmowy kontraktacyjne – propozycje cen skupu 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj