Nawadnianie truskawek metodą kroplową

Dzięki nawadnianiu truskawki wydały duzy plon i dobrze przygotowały się do zimy w trakcie suchego i upalnego sezonu



Sezon 2018 w większości regionów Polski był wyjątkowo suchy. Małe opady deszczu i wysokie temperatury postawiły plantatorów przed koniecznością dostarczenia krzewom wody. Ograniczony do niej dostęp w niektórych regionach Polski, a także zapowiadane zmiany w regulacjach prawnych wymuszają oszczędną i precyzyjną gospodarkę tym zasobem. Nawadnianie truskawek musi być dobrze zaplanowane i zrealizowane.

Truskawki wyłącznie wysokiej jakości

Truskawka była tym gatunkiem jagodowym, którego uprawa pozwoliła w 2018 roku wypracować dochodowość. Był to generalnie ciężki sezon dla plantatorów krzewów i drzew owocowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak założyć, że wkrótce rok taki może się powtórzyć. Jedną z metod na zabezpieczenie się przed niekorzystną sytuacją jest produkcja owoców wyborowej jakości i skierowanie ich na świeży rynek. Takie właśnie truskawki oferuje ze swego gospodarstwa Maciej Kucharski. Zlokalizowane jest ono w Nowych Płoniawach. Miejscowość ta położona jest ok. 100 km na północ od Warszawy. Taka lokalizacja ułatwia nawiązywanie kontaktów handlowych z partnerami z krajów bałtyckich. To właśnie im gospodarz sprzedaje większość pozyskiwanego co roku plonu. Dobre, wieloletnie relacje wybudowano na zaufaniu. U jego podstaw spoczęła pewna, powtarzalna i wysoka jakość owoców. To czynnik niezależny od warunków uprawy panujących w poszczególnych sezonach. Ważnym elementem zagwarantowania tej jakości jest nawadnianie truskawek. Do tego celu wykorzystywana jest instalacja nawodnieniowa, której końcowym elementem są taśmy kroplujące T-Tape.

Krzysztof Tułecki z Rivulis z lewej wraz z Maciejem Kucharskim na jego plantacji

Nawadnianie truskawek przy pomocy T-Tape

Technologia T-Tape została opracowana w latach 70-tych. Od tamtego czasu była wielokrotnie udoskonalana. W efekcie tych działań powstał produkt najbardziej rozpoznawalny w swym segmencie, dostępny w ok. 250 konfiguracjach. Oryginalne taśmy T-Tape produkowane są wyłącznie przez firmę Rivulis – informuje Krzysztof Tułecki, przedstawiciel tego właśnie podmiotu. W swym gospodarstwie testowałem różne rozwiązania. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na powrót do opcji sprawdzonej, czyli T-Tape. Te taśmy najlepiej rozprowadzają wodę, najlepiej nadają się także do nawożenia truskawek. Sezon 2018 pokazał, że o optymalnych wynikach produkcyjnych mówić można wyłącznie przy zastosowaniu podwójnej linii nawadniającej w pasie truskawek – dodaje Maciej Kucharski.

Na profesjonalnej plantacji musi być pewne źródło wody gwarantujące jej dostatek

Nawadnianie truskawek – sprawdzone rozwiązania technologiczne

T-Tape jest finansowo opcją racjonalną. Polscy plantatorzy cechują się zaś analitycznym podejmowaniem decyzji inwestycyjnych. W przypadku tego produktu nie tylko cena gra rolę, ale także jego walory użytkowe. Budowa taśm, rozstaw emiterów i ich wydatek – wszystkie te elementy zapewniają dobrą gospodarkę wodą, optymalne zaopatrzenie krzewów w nią. Pomaga w tym m.in. unikalna budowa kroplowników. O tym jak skonstruowane są taśmy T-Tape i o tym jakie korzyści z tego wynikają, a także o znaczeniu filtracji wody wykorzystywanej do nawadniania  czy fertygacji truskawek mówi Krzysztof Tułecki na poniższym filmie:

 

Materiał promocyjny









Poprzedni artykułZraszacze do ochrony borówek przed przymrozkami
Następny artykułZielony Show Room – 4 edycja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj