Grzyby do zwalczania szkodników roślin jagodowych





Szkodniki na plantacjach truskawek wyrządzają poważne szkody. Atakują zarówno części nadziemne roślin jak i ich system korzeniowy. Czy można je zwalczać bez obaw o przekroczenie progów MRL w owocach? Rynek stawia przecież w tym względzie coraz to bardziej rygorystyczne wymogi. Plantatorzy mogą jednak korzystać z rozwiązania bezpiecznego dla konsumentów owoców, ale zabójczego dla szkodników truskawek. Klozer to biologiczny preparat do zwalczania szkodników, który w swej ofercie posiada firma Ceres.

Jakie szkodniki zagrażają plantacjom truskawkowym?

Ich katalog jest wcale niemały. Łukasz Kołodziej, który podczas Akademii Uprawy Truskawek w Czerwińsku nad Wisłą reprezentował Ceres wymienił te, które stwarzają najpoważniejsze zagrożenie. Plantatorzy truskawek zmagają się z problemami, których źródłem jest obecność szkodników na plantacjach. Trzeba przede wszystkim wymienić takie jak opuchlaki, drutowce, pędraki czy wciornastki. Ostatni z wymienionych to zagrożenie głównie w uprawie pod osłonami. Jednak wszystkie te gatunki mogą przyczyniać się do powstawania dużych strat – mówił w trakcie marcowej konferencji. Tak rozległy problem wymaga skutecznego rozwiązania. Powinno ono z jednej strony być maksymalnie efektywne, a z drugiej zaś bezpieczne dla konsumentów. Ceres oferuje plantatorom nowy biologiczny preparat do zwalczania szkodników – Klozer.

Ochrona truskawek bez pozostałości została omówiona przez Łukasza Kołodzieja (Ceres)

Klozer – nowy biologiczny preparat do zwalczania szkodników

Jest to środek biologiczny. Zawiera w swym składzie grzyby owadobójcze. Zasiedlają one ciała szkodników doprowadzając z czasem do ich śmierci. Aby mógł zadziałać skutecznie powinien zostać zaaplikowany z odpowiednich warunkach. Temperatura wody wykorzystanej do sporządzania cieczy roboczej powinna wynosić minimum 5°C, choć jej optymalny zakres to 20–30°C. W żadnym wypadku nie powinna być cieplejsza niż 40°C. Jej odczyn pH powinien zawierać się w zakresie 5,0 – 11,0. Klozer stosować można poprzez oprysk lub system fertygacyjny. Preparat najlepiej zwalcza larwy, których ciało jest delikatniejsze niż u dorosłych osobników. Dla aktywacji preparatu rekomenduję jego łączne użycie z pożywką Carbogen L. Należy na dobę przed wykonaniem zabiegu rozmieszać ją w zbiorniku z wodą w stosunku 1:1. Pełni ona także funkcję nawozu, jako że w swym składzie zawiera azot organiczny, fosfor i potas, a także węgiel organiczny – informował słuchaczy Ł. Kołodziej. Przekazał także szereg innych ciekawych informacji o profilaktycznych działaniach zmierzających do utrzymania roślin w dobrej kondycji. Te i inne zagadnienia poruszone są w poniższym filmie:







Poprzedni artykułPolskie Superowoce – rusza kampania promocyjna
Następny artykułTunele z truskawkami odmiany ‘Flair’ odżywiany nawozami Fertygold

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj