Borówka wysoka, podobnie jak większość gatunków sadowniczych uprawianych na skalę towarową ma swoich wrogów w świecie grzybów, bakterii, wirusów i owadów. Wśród tych najbardziej uciążliwych znajdują się patogeny grzybowe, a wiele z nich występuje corocznie i wymaga systematycznego zwalczania na plantacjach. Ważna zatem staje się dobrze zaplanowana ochrona, pozwalająca w końcowym efekcie uzyskiwać tak dorodne owoce jak na powyższym zdjęciu.

Szara pleśń – sprawca Botrytis cinerea

To jedna z najgroźniejszych chorób borówki wysokiej, występująca corocznie w różnym nasileniu, zależnym od przebiegu pogody. Sprawca tej choroby, grzyb Botrytis cinerea jest najgroźniejszy w okresie kwitnienia borówki, kiedy atakuje kwiaty, które szybko ciemnieją i zasychają. Źródłem porażenia są zarodniki wytwarzane przez grzybnię zimującą na martwych, porażonych częściach roślin. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i ciepła pogoda – temperatura optymalna do rozwoju szarej pleśni to 20,5°C. W sprzyjających patogenowi warunkach na powierzchni porażonych tkanek można zaobserwować charakterystyczny dla tej choroby szary nalot.

Bardzo często szara pleśń ma przebieg utajony. Infekcje, do których dochodzi w czasie kwitnienia dają o sobie znać ujawnia się dopiero w okresie dojrzewania, zbioru i przechowywania owoców, powodując ich gnicie.

Ochrona przed tą chorobą polega na kilkakrotnym opryskiwaniu fungicydami krzewów w okresie kwitnienia – najczęściej na początku, w połowie i pod koniec kwitnienia borówki.

szara pleśń borówki
Objawy szarej pleśni na dorastających owocach

Antraknoza borówki – sprawca Colletotrichum acutatum

Choroba ta notowana jest w Polsce od kilkunastu lat, ale bardzo szybko stała się powszechna na plantacjach borówki. Źródłem porażenia jest grzybnia zimująca w obumarłych pędach i owocach. Najważniejszymi objawami tej choroby są zniekształcenia i gnicie dojrzałych owoców, ale jej symptomy można zaobserwować także na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. Szkodliwość antraknozy jest duża, zwłaszcza w gorące i wilgotne lata – optymalna dla jej rozwoju temperatura to 26,6°C. Często choroba rozwija się w sposób utajony i ujawnia się najczęściej dopiero po zbiorze – owoce (najczęściej od strony okwiatu) w wyniku działania enzymów grzyba miękną, marszczą się i rozpadają. Na powierzchni skórki owocu pojawiają się charakterystyczne czerwonawe krople zawierające zarodniki grzyba.

Poszczególne odmiany są w różnym stopniu podatne na antrakanozę. Do najbardziej podatnych zaliczane są:  ‘Bluetta’ (ponad 50% porażonych owoców), do średnio podatnych zaliczono odmiany: ‘Nelson’, ‘Herbert’, ‘Toro’, ‘Blueray’, ‘Bluecrop’, ‘Patriot’ oraz ‘Bluegold’. Mniej podatne to: ‘Chendler’, ‘Darrow’, ‘Elliott’, natomiast na odmianach ‘Brygitta Blue’, ‘Sierra’, ‘Berkeley’ i ‘Bonifacy’ nie stwierdzano objawów choroby.

Ochrona krzewów i owoców przed antraknozą jest trudna, powinna polegać na kilkakrotnych opryskiwaniach fungicydami, a zabiegi powinny rozpocząć się jeszcze przed kwitnieniem i być kontynuowane aż do zbiorów (z zachowaniem karencji).

antraknoza borówki
Objawy antraknozy borówki na owocach w momencie ich dojrzewania

Zamieranie pędów borówki wysokiej – sprawca Phomopsis vaccinii

Do infekcji najczęściej dochodzi w okresie od pękania pąków do kwitnienia. Pierwsze objawy choroby to brązowienie i zamieranie pąków kwiatowych, z których strzępki grzybni przerastają do pędów. Typowe objawy na pędach mają postać nekroz, którym często towarzyszy pękanie kory i przebarwienie powierzchni pędów na kolor srebrzysty. Porażane są zarówno młode, jak i kilkuletnie pędy. Na martwej tkance grzyb tworzy czarne piknidia, które są źródłem porażenia w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Zwalczanie polega na wycinaniu i usuwaniu z plantacji porażonych pędów oraz stosowaniu ochrony chemicznej. Najlepsze efekty uzyskuje się opryskując całe krzewy w okresie, gdy nowe pędy mają długość 10-20 cm.

Zamieranie pędów borówki

Kompleksowa ochrona borówki

Do zwalczania chorób borówki Syngenta poleca preparat Switch 62,5 WG, który w uprawie borówki wysokiej jest zarejestrowany przeciwko szarej pleśni, antraknozie oraz zamieraniu pędów, czyli najgroźniejszym chorobom owoców i pędów, powodującym często znaczne gospodarcze szkody.

Switch 62,5 WG ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:
Wykazuje bardzo dobre działanie zarówno zapobiegawcze, jak i interwencyjne.
Działa na szerokie spektrum zwalczanych chorób, co powoduje, że po jego zastosowaniu zdrowotność plantacji się poprawia.
Jest odporny na zmywanie, co umożliwia użycie na krótko przed deszczem czy deszczowaniem.
Dobrze działa także w niskich temperaturach, które dość często występują w okresie kwitnienia borówki. Aktywnie zapobiega powstawaniu odporności patogenów (zawiera 2 substancje aktywne, z 2 różnych grup chemicznych).
Nie zawiera SDHI, tym samym jest idealny do rotacji z preparatami z tej grupy.
Stosowany w okresie przedzbiorczym pozytywnie wpływa na trwałość owoców w obrocie handlowym, co ma ogromne znaczenie w eksporcie.
Cechy organoleptyczne owoców (smak i zapach) pozostają bez zmian.
Owoce borówki po stosowaniu środka mają niskie poziomy pozostałości, znacznie poniżej najwyższych dopuszczalnych.
Switch 62,5 WG to produkt skuteczny, pewny i szybki działaniu, niezastąpiony w profesjonalnej ochronie borówki wysokiej przed chorobami.

Pozostałości substancji aktywnych w owocach

Jedną z wielu zalet fungicydu Switch 62,5 WG, która wydaje się warta podkreślenia, stanowi fakt, iż po jego zastosowaniu, nawet na krótko przed zbiorem, zawartość pozostałości jego substancji aktywnych w owocach jest niska, znacznie poniżej poziomu najwyższych dopuszczalnych pozostałości (NDP/MRL), a tym samym bezpieczna dla eksporterów i konsumentów.

Artykuł promocyjny

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

………………………………………………………………………………………………..







Poprzedni artykułJak szybko odbudować masę liściową w uprawie malin?
Następny artykułLepsze warunki dla truskawek w okresie sadzenia i po nim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj