W projekcie Borówkowe Factory od początku uczestniczy firma Agrimpex. To dzięki jej wsparciu udało się przygotować zagony do sadzenia borówki wyściółkować je agrotkaniną. Podstawowe zalety – ograniczenie zachwaszczenia w rzędach roślin i niższe nakłady na pielęgnację młodej plantacji.

W sytuacji gdy możliwości stosowania herbicydów w uprawie borówki są bardzo ograniczone (i ryzykowane) wiele nowych plantacji borówki zakładane jest obecnie na zagonach ściółkowanych agrotkaniną. Pozwala to praktycznie wyeliminować konieczność odchwaszczania młodych roślin (pozostaje tylko usuniecie chwastów z otworów przy roślinach). Nic więc dziwnego, że ta koncepcja zakładania plantacji staje się coraz bardziej powszechna.

Borówka na zagonach

W projekcie Borówkowe Factory wykonania zagonów i ich okrycie agrowłókniną podjęła się firma Agrimpex. Dostarczyła na potrzeby projektu tkaninę biało-czarną o luźnym splocie – Dual Agro, która ma zapewnić, że nie będą wyrastały chwasty, a jednocześnie biały kolor ochroni glebę pod okrywą przed nadmiernym nagrzewaniem się (które wczesną wiosną mogłoby prowokować rośliny do zbyt wczesnego rozpoczynania wegetacji). Wspomniany już luźny splot powoduje, że materiał ten jest lepiej przepuszcza wodę i powietrze. Do okrycia zagonów, na których borówka rośnie w doniczkach, wykorzystano czarną agrotkaninę Agrola. Agrotkaniny zostały rozłożone przy użyciu maszyny, za pomocą której firma Agrimpex usługowo formuje zagony u swoich klientów.

 

Wzorcowy wzrost krzewów borówki na zagonach wyściółkowanych tkaniną Dual Agro

Tomasz Poliszak zwraca uwagę na jakość materiałów używanych do ściółkowania plantacji. Przede wszystkim ważna będzie grubość agrotkaniny i stabilizacja wobec promieniowania UV. Nasze tkaniny wykonane są z polipropylenu wysokiej jakości, stabilizowanego przeciw promieniom UV, co znacznie wydłuża żywotność okrywy – wyjaśnia przedstawiciel z firmy Agrimpex.

Więcej informacji w materiale filmowym:

Zobacz również jak powstały zagony przed sadzeniem roślin







Poprzedni artykułPlantacja borówki (Duke) na glinach i piaskach
Następny artykułCzy warto jeść jagody kamczackie? Sprawdź!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj