Zagony pod borówkę z agrotkaniną




Większość borówkowych plantacji jest obecnie zakładana na podwyższonych zagonach, ściółkowanych folią, agrotkaniną lub agrowłókniną. Korzyści – to przede wszystkim ograniczenie zachwaszczenia oraz odparowania (strat) wody z gleby. W projekcie Borówkowe Factory przygotowania zagonów oraz okrycia ich agrotkaniną podjęła się firma Agrimpex. Jakie materiały zostały zastosowane i dlaczego – wyjaśnia Tomasz Poliszak.

Zagony pod uprawę borówki zostały uformowane przy użyciu aktywnej maszyny, przy pomocy której spulchniono powierzchnię gleby, uformowany został zagon i odpowiednio zagęszczony.  To zagęszczenie gleby jest bardzo ważne w opinii Tomasza Poliszaka, ponieważ wtedy zagon nie siada w późniejszym czasie.

Do okrycia zagonów wykorzystano tkaninę biało-czarną o luźnym splocie – Dual Agro, która ma zapewnić, że nie będą wyrastały chwasty, a jednocześnie biały kolor ochroni glebę pod okrywą przed nadmiernym nagrzewaniem się (które wczesną wiosną mogłoby prowokować rośliny do zbyt wczesnego rozpoczynania wegetacji). Wspomniany już luźny splot powoduje, że materiał ten jest lepiej przepuszcza wodę i powietrze. Tak przygotowane stanowisko jest już gotowe do sadzenia roślin. Do okrycia zagonów, na których borówka będzie uprawiana w doniczkach, wykorzystano czarną agrotkaninę Agrola. Obie tkaniny wykonane są z polipropylenu wysokiej jakości, stabilizowanego przeciw promieniom UV, co znacznie wydłuża żywotność okrywy. Agrotkaniny zostały rozłożone przy użyciu maszyny, za pomocą której firma Agrimpex usługowo formuje zagony u swoich klientów.

Zagony uformowane z użyciem agrotkaniny Dual Agro








Poprzedni artykułAktualna sytuacja branży truskawkowej. Debata ?ON-LINE
Następny artykułBorówki w czasie kwitnienia

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj