Najbliższa dwie noce 17-19 maja może być kluczowa dla produkcji sadowniczej w Polsce. Przymrozki są zapowiadane na terenie całej Polski. Choć prognozy mówią o spadku temperatury do 0C -1C, to są dane dla wysokości pomiarowej 2 m nad poziomem gruntu. Znacznie chłodniej może być tuż przy powierzchni gruntu. Zagrożenie dla upraw truskawek, gdzie aktualnie większość odmian jest w pełni kwitnienia, jest więc jak najbardziej realne.  

Przymrozki 2022 kluczowe noce 17-19 maja

Przyczyną przymrozków jest krótkotrwały napływa mas chłodnego powietrza. Jak podaje serwis fanipogody.pl „krótkotrwała adwekcja zimnego powietrza z północy pojawi się w okolicach 17-19 maja 2022. Będzie to odczuwalne, lecz krótkotrwałe ochłodzenie. Największe spadki temperatury w tym okresie są prognozowane we wschodniej i częściowo centralnej oraz północnej części kraju.  Na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g będzie przeważnie od -1°C do 5°C. Ochłodzenie spowodowane przejściową adwekcją chłodu będzie kilkudniowe. Za dnia przy silnej insolacji, temperatura powietrza ma szybko rosnąć. Przy niskiej wilgotności masy i powszechnych rozpogodzeniami, nocami dochodzić ma do istotnych spadków temperatury”. Patrząc na pogodę dnia dzisiejszego (17 maja) wszystko wydaje się sprawdzać. Dzień jest słoneczny, ziemia przesuszona. W nocy może nastąpić szybka utrata ciepła i ryzyko przymrozków przygruntowych wydaje się być jak najbardziej realne.

Ochrona plantacji przed przymrozkami

Plantatorzy truskawek z regionu grójecko-wareckiego chronią swoje plantacje okrywając je agrowłókniną. Nic dziwnego – truskawki są w pełni kwitnienia, a szkody które wyrządziłyby spadki temperatury poniżej 0C mogą być naprawdę dotkliwe. Istotne jest odpowiednio wczesne przykrycie plantacji agrowłókniną tak by zatrzymać jak najwięcej ciepła przy powierzchni gleby i roślin. Okrycie 1 ha plantacji agrowłókniną zajmuje nam średnio około 1,5 godziny. Warto to zrobić, jeśli mamy szansę uratować plon – podkreśla Mateusz Włodarczyk z gospodarstwa w Hornigach. Większość jego plantacji została już okryta agrowłókninami. W testach jest też nowy materiał do okrywania plantacji Multiklima z firmy Geo Polska.

truskawki przymrozki
Plantacja truskawek okryta nowym materiałem – Multiklima z firmy Geo Polska

Ważne jest również nawodnienie plantacji przed przymrozki. Podwyższenie wilgotności w otoczeniu roślin powoduje zatrzymanie większej ilości ciepła przy powierzchni gleby a tym samym ograniczone zostaje ryzyko przygruntowych spadków temperatury.

Przymrozki 2022Poprzedni artykułWarto zwrócić uwagę na szkodniki borówki
Następny artykułMaliny 2022 – czas zacząć ochronę przed szarą pleśnią i prowadzić lustrację szkodników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj