Murarki pomagają w dobrym zapyleniu borówek





W tym roku w ramach projektu Borówkowe Factory na plantacji zagościły ule Osmia Box dostarczone do projektu przez firmę Osmia Future. Ule te jak informował Przemysław Kapka zawierają murarkę ogrodową, która okazuje się cennym zapylaczem dla kwiatów borówki wysokiej.

Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego warto wprowadzać na plantacje murarki? Jak informuje Przemysław Kapka, są to owady, które pracują w zdecydowanie szerszym zakresie temperatur niż pszczoła miodna i niezwykle pracowite. Wprowadzenie innowacyjnych uli z serii Osmia Box dodatkowo ułatwia zarządzanie populacją tych owadów na plantacjach. 

Murarki do gospodarstwa dostarczane są w specjalnych ulach. Te na plantacji mogą być rozmieszczane zgodnie z sugestią bezpłatnej aplikacji BeeGrow montowanej na smartfona lub oceną plantatora. Ule po sezonie mogą być serwisowane przez firmę Osmia Future. Zwalnia to plantatora z dodatkowych prac związanych z ich pielęgnacją. Docelowo zainstalowana aplikacja w połączeniu z informacjami uzyskanymi w trakcie serwisowania ula pozwala dopasować optymalną liczbę uli z murarką ogrodową lub murarką rogowatą jaką należy umieścić na plantacji w kolejnym sezonie.

BeeGrow to nie tylko aplikacja do zarządzania zapylaniem plantacji. Produkt ten ma wiele innych funkcjonalności. P. Kapka zwraca uwagę np. na wirtualny magazyn ś.o.r. To wygodna forma monitorowania ilości posiadanych preparatów. Aplikacja przelicza także ilość środków potrzebnych do wykonania zabiegów we wszystkich działkach i umożliwia ich zdalny zakup, gdyby zaszła potrzeba uzupełnienia stanów. Jest wyposażona także w porównywarkę cenową – wyliczy ile kosztował będzie zabieg prowadzony w oparciu o wszystkie produkty wpisane do programu ochrony upraw dla danego gatunku przy uwzględnieniu jego powierzchni w gospodarstwie.

Inną ciekawą funkcjonalnością BeeGrow jest opcja sparowania telefonu z termometrami przeciwprzymrozkowymi. Urządzenia te nie tylko mierzą temperaturę, ale także wilgotność gleby. Pomiary są zapisywane, więc możliwe jest sięgnięcie do danych historycznych w celu ich analizy. Zapisywane są także zabiegi ochrony. Wydrukowanie czy pobranie w formacie .pdf pełnej ewidencji takich oprysków jest łatwe i szybkie. Dokument taki można następnie wysłać, czy to w formie papierowej czy też elektronicznej, np. do odbiorcy owoców, gdyby tego wymagał od ich producenta.

Więcej o zastosowaniu uli z murarkami na plantacji borówek dowiecie się z materiału filmowego:







Poprzedni artykułBorówki XXL – nawet 500 g owoców już w roku sadzenia!
Następny artykułUWAGA KONKURS „SUPER DZIEWCZYNY JEDZĄ MALINY”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj