Michael Clasen jest reprezentantem już 3 pokolenia szkółkarzy, prowadzącym działalność w zagłębiu szkółkarskim w miejscowości Tangstedt (północne Niemcy) w firmie Heinz Clasen Container-Baumschulen. Pierwotnie produkowano tu drzewa i krzewy ozdobne. Obecnie głównym produktem szkółki są rośliny borówki a asortyment roślin ozdobnych został znacznie ograniczony. W przypadku borówki szkółka oferuje materiał w jakości premium w przypadku wielu odmian są rośliny XXL oferowane w donicach o pojemności 7,5 l.

Dlaczego borówki?

Gdy Michael Clasen przejął w 2000 roku rodzinny interes związany z prowadzeniem szkółki roślin ozdobnych i zaczął je dostarczać do supermarketów, okazało się, że jest duże zainteresowanie roślinami borówki. Rozpoczął się ich produkcję. Z poziomu 10-20 tys. szt. rocznie szybko zwiększył wolumen do 200 tys. szt. rocznie. Zaczęły spływać do niego zapytania od profesjonalnych plantatorów i to pozwoliło na dalszy rozwój produkcji. Szybko się jednak okazało, że tradycyjne odmiany borówki typu północnego nie są wystraczające. Potrzebne były nowe kreacje.

Udało się pozyskać licencje na rozmnażanie borówki odmian typu ‘Draper’, ‘Liberty’ i ‘Aurora’. Przełomem jednak było porozumienie z firmą Fall Creek, na mocy którego szkółka w Tangstedt zaczęła produkować i oferować do sprzedaży najnowsze odmiany jak ‘Valor’, ‘Cargo’, ‘Top Schelf’ , ‘Blue Ribbon’ i ‘Last Call’. Materiał tych odmian oferowany był do tej pory tylko w dużych pojemnikach o pojemności 7,5 l. Nazwaliśmy je borówki XL, bo są to naprawdę duże rośliny, które już w roku sadzenia zapewniają pierwszy plon owoców 300-500 g/rośliny – mówi z dumą Michael Clasen.

Produkcja borówek w szkółce Michael Clasena w Niemczech

Cykl produkcji borówek

Rozpoczyna się od małych roślin, które trafiają do szkółki z hiszpańskiego oddziału firmy Fall Creek w Sevilii. Są one przesadzane w tace z otworami o średnicy 10,5 cm (15 roślin w tacy). Jest to tzw. młodzież, która po jednym sezonie wzrostu jest przesadzana do donic o pojemności 7,5 l. Stosuje się tu specjalne podłoża przygotowane przez firmę Legro. Wierzchnia warstwa donic jest obsypywana drobną frakcją kory. To zabezpiecza przed wyrastaniem chwastów.

Bardzo ważne w całym procesie produkcji jest częste przycinanie roślin. Robimy to na każdym etapie produkcji, ponieważ dzięki temu uzyskujemy zwarte, krępe a przy tym dobrze rozkrzewione rośliny. Nasi klienci muszą je tylko posadzić na plantacji i czekać na pierwsze owoce – podkreśla szkółkarz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie ponieważ plantator sadzi rośliny, które szybko zaczynają owocować. I o to przecież chodzi!

Michael Clasen z roślinami borówki w pojemnikach 7,5 l

Szkółka Michaela Clasena produkuje rocznie około 1,5 mln roślin borówek. Są to rośliny dostarczana do supermarketów jak i przeznaczona do zakładania plantacji towarowych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do naszej szkółki, przyjedźcie i zobaczcie jak produkujemy rośliny i co możemy wam zaoferować – zachęca niemiecki szkółkarz. Od kilku lat sam również jest plantatorem borówki. 6-hektarowa plantacja założona 3 lata temu prowadzona jest pod system samozbiorów. O tym i innych ciekawostkach z tej niemiecki szkółki i zarazem plantacji owoców przeczytacie już niebawem w czasopiśmie „JAGODNIK”. #KtoCzytaTenWie

Właściciel szkółki zaprasza do jej odwiedzenia i zobaczenia jak rosną i wyglądają rośliny borówki w jego szkółce (to podczas wizyty Mirosława Garlińskiego z Polski)

Więcej informacji o szkółce https://clasen-blaubeeren.de/

Kontakt w języku polskim

Tel.: 0049 4101 553267/ Email: dianapawlowska@clasen-baumschulen.de

artykuł promocyjny

Sadzonki borówki XXLPoprzedni artykułOferta pracy- Specjalista ds. technologii produkcji (agronom) – plantacja Karls
Następny artykułMurarki pomagają w dobrym zapyleniu borówek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj