Jagodnik & Horti Team postanawia kontynuować w tym roku projekt Malinowe Factory. Już kolejny rok będzie on realizowany w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach. Pokażemy liczne doświadczenia z odmianami malin, ale też technologią ich uprawy. Drugi rok będą oceniane różne systemy odkażania gleby. W tym rok wprowadzimy też nowość – pokażemy jak uprawiać maliny i jeżyny w pojemnikach.

Wielogatunkowe działania

Gospodarstwo dr Pawła Krawca już kolejny rok będzie poligonem doświadczalnym z zakresu uprawy malin, ale nie tylko. W tym roku rozpoczyna się tu projekt Borówkowe Factory, gdzie na powierzchni 0,8 ha zakładana jest pokazowa plantacja borówki z wykorzystaniem kilkunastu odmian. Powstaje też swego rodzaju mini Truskawkowe Factory, w ramach którego oceniane będą różne programy nawożenia i ochrony truskawek, także z wykorzystaniem różnych odmian. To wszystko będziemy na bieżąco pokazywać, prowadzić transmisje on-line na plantacjach, prezentować rozwiązania w postaci filmów i artykułów na portalu jagodnik.pl

Sposoby odkażania gleby

W dalszym ciągu będą oceniane ubiegłoroczne koncepcje odkażania gleby w tunelach. Dotyczą ono wykorzystania następujących produktów: 1 – aplikacji siarczanu wapnia w dawce 700 kg/ha; 2 – nawóz azotowo-wapniowy Perlka w dawce 500 kg/ha; 3 – produkt do fumigacji gleby Basamid 97 GR w dawce 500 kg/ha. Ponadto testowane jest tu również wykorzystanie do uprawy podłoża organicznego przygotowanego na bazie węgla brunatnego, które dostarczyła firma Carbohort. Ubiegłoroczne doświadczenia z tym podłożem dały bardzo ciekawe wyniki. Maliny w tym roku będą w pełni plonowania, co w pełni pozwoli ocenić wpływ różnych systemów odkażania na wzrost roślin i plony w drugim roku po odkażaniu. Ponieważ pędy ubiegłoroczne w tunelu częściowo przemarzły, zostały usunięte, a ocena będzie prowadzona na pędach tegorocznych.

Spotkania w ramach projektu Malinowe Factory to doskonała okazja do wymiany doświadczeń między producentami

A może w pojemnikach

Nowością w tym roku będzie uprawa malin w pojemnikach realizowana z jednym z tuneli. Chcemy pokazać różnice we wzroście i plonowaniu malin w gruncie w tunelu i w pojemnikach. Sam jestem ciekaw jakie one będą i jakie trudności mogą się pojawić przy uprawie malin w ograniczonej objętości podłoża – podkreśla dr Paweł Krawiec.

Po co to wszystko?

Zadać można by sobie pytanie po co to wszystko – różne kombinacje, różne odmiany, techniki uprawy? W ostatnich latach widzimy jak ewoluuje uprawa malin na Lubelszczyźnie i zresztą w całej Polsce. Zmienia się struktura odmianowa, ale też systemy prowadzenia. Dziś coraz trudniejsza lub czasami wręcz niemożliwa jest uprawa malin deserowych w gruncie z uwagi na trudności w zapewnianiu odpowiednio wysokiego plonu oraz właściwej jakości owoców. Producenci przenoszą uprawy do tuneli, a to stwarza wiele wyzwań. Poprzez Malinowe Factory chcemy pokazywać jak zapanować nad tego typu produkcją, jak sobie radzić z problemami i z jakich narzędzi warto korzystać – dodaje Mariusz Podymniak z portalu jagodnik.pl

Zapraszamy do śledzenia portalu jagodnik.pl. Znajdziecie tu regularne informacje z przebiegu projektu, bieżące rekomendacje i zalecenia, o tym co warto i trzeba zrobić na plantacjach malin. Zawsze staramy się przedstawić kilka rozwiązań, które pozwalają łatwiej zaplanować zabiegi agrotechniczne w danym gospodarstwie, zatem do zobaczenia w kolejnych informacjach z projektu Malinowe Factory. 







Poprzedni artykułNawożenie truskawek w tunelach według Agrosimex
Następny artykułNawożenie dolistne i biostymulacja truskawek – nowości z firmy Calfert

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj