Ciągniki, które w latach 70-tych czy 80-tych trafiły na wieś w niektórych gospodarstwach wciąż cieszą się uznaniem. W porównaniu z nowoczesnymi konstrukcjami, na które czasem plantatorów zwyczajnie nie stać, stanowią maszyny proste, tanie w naprawach, które wielokroć przeprowadzane są we własnym zakresie. Nie mogą jednak równać się z nowymi ciągnikami pod względem komfortu. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się jednak kilka firm, które oferują elementy wyposażenia przydatne do modernizacji ciągników, które zdecydowanie poprawiają komfort pracy i wygląd traktorów.

Grupa Bartesko

Kabina do C 360 z Grupy Bartesko

Firma z Koźmina Wielkopolskiego zajmuje się dostarczaniem na rynek pojazdów elektrycznych, szyb hartowanych oraz kabin do wózków widłowych, kombajnów, ładowarek i ciągników rolniczych. Na stoisku wystawowym w Bednarach podczas zeszłorocznej edycji Agro Show prezentowana była kabina do ciągnika Ursus C-360, która wzbudzała duże zainteresowanie. Rama konstrukcji zbudowana jest z profilu specjalnego kabinowego, a drzwi w całości przeszklone, samonośne, otwierają się do tyłu. Wsiadanie i wysiadanie ułatwia uchwyt, na którym zamontowane są kierunkowskazy, a który przy okazji zapewnia kabinie ochronę przed uderzeniami pędami krzewów. Dach wykonany jest z tworzywa sztucznego, wyposażony w szyberdach. Szyby hartowane, gięte cylindrycznie zapewniają mniejsze przenikanie promieni UV, cichsze wnętrze kabiny oraz poprawiają bezpieczeństwo operatora na wypadek rozbicia. Tylna szyba jest uchylna, zamocowana na sprężynach gazowych, na przedniej producent zamontował roletę przeciwsłoneczną. Zarówno z przodu jak i z tyłu zainstalowano wycieraki a z przodu dodatkowo jeszcze spryskiwacz. Kabina wyposażona została w kompletne oświetlenie z przodu i z tyłu – po dwie halogenowe lampy, przygotowana do podłączenia lampy ostrzegawczej z eurozłączem. Oświetlone jest także wnętrze. Komfort pracy poprzez wyciszenie hałasu zapewnia tapicerowanie stalowych nadkoli, dachu, podstawy siedzenia kierowcy, kokpitu. Do tego celu wykorzystano trwały, niepalny materiał, odporny na działanie środków chemicznych stosowanych do jego ewentualnego czyszczenia. Wsiadanie i wysiadanie umożliwia metalowy stopień. Dla urozmaicenia spędzanego w ciągniku czasu producent kabin przewidział miejsce na montaż radioodtwarzacza, anteny i głośników. Dodatkowo firma oferuje maskę z tworzywa sztucznego wyposażoną w lampy drogowe H4. Oba elementy występują w szerokiej kolorystyce według palety RAL. Grupa Bartesko oferuje kabiny do ciągników rolniczych marki Ursus, Branson, Deutz-Fahr, Dong Feng, Fendt, Iseki, Jinma, John Deere, Kubota, Lamborghini, Landini, LS, Mahindra, McCormick, Mitsubishi, MTZ, T-25, TYM, Yanmar, Zetor.

Naglak

Także w miejscowości Koźmin Wielkopolski zlokalizowana jest firma Naglak. Działa ona od 1989 roku, a obecnie zatrudnia ok. 90 pracowników. Producent ten oferuje bardzo szeroki asortyment kabin dla wózków widłowych, kombajnów rolniczych i ciągników – zarówno tych starszych generacji jak i nowych modeli dostępnych na rynku. Na Agro Show w Bednarach w dniach 23-26 września 2016 firma zaprezentowała kompletnie odnowione ciągniki Ursus C-330 i Ursus C-360. W tym roku postanowiliśmy nieco odświeżyć wizualnie kabinę, maskę i błotniki do modelu popularnie zwanego „sześćdziesiątką”. Przyjechaliśmy do Bednar by porozmawiać z użytkownikami naszych produktów, także tymi przyszłymi, by poznać ich doświadczenia i oczekiwania. Wiem, że stare ciągniki wyprodukowane przez Ursusa wciąż cieszą się popularnością i wiele osób chce je używać jeszcze przez szereg kolejnych lat. Nam zależy na tym, aby czynili to bezpiecznie i komfortowo – powiedział na Agro Show 2016 właściciel firmy Wojciech Naglak. Duże zainteresowanie wzbudzał także zmodernizowany Ursus C-330. Został on wyposażony w tapicerowaną kabinę z wyciszonym dachem i błotnikami. Została ona wyposażona w wycieraczki z przodu i z tyłu. Na przednim oknie zainstalowano zasłonę przeciwsłoneczną. Widoczność poprawiają także spryskiwacze szyb oraz lusterka zamontowane po obu stronach kabiny. Drzwi otwierają się do przodu i zostały wyposażone w zamki patentowe. Lampy wlaminowane są w błotniki wykonane z tworzywa sztucznego. Te elementy tworzą wyposażenie standardowe. Opcjonalnie kabina może być także wyposażona w halogeny zamontowane na dachu z tyłu i przodu, siłowniki gazowe w tylnej ramce i drzwiach, których konstrukcję można zmienić tak, by otwierały się do tyłu. Wentylację polepszają uchylne szyby boczne, zaś ogrzewanie zapewnia nagrzewnica wodna. Przednie błotniki i maska, które także dostępne są w ofercie firmy, produkowane są z tworzywa sztucznego.

Firma Naglak produkuje kabiny nie tylko do modeli marki Ursus, ale także  MTZ, Zetor, John Deere, Goldoni, Massey Ferguson i innych.Poprzedni artykułJagodnik 1/2017 – już w sprzedaży
Następny artykułTargi Sadownictwa i Warzywnictwa z nagrodami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj