Mateusz Pilch prowadzący gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Pamiątkowo (województwo wielkopolskie) do niedawana związany był tylko z uprawą borówki. Od ubiegłego roku w jego gospodarstwie uprawiane są również maliny. Jak sam przyznaje, jest to dla niego nowy gatunek, którego uprawy cały czas się uczy. W tym roku maliny rosną w pojemnikach z podłożem kokosowym i węglem brunatnym CARBOMAT. Jakie są zauważalne różnice i które podłoże sprawdza się lepiej?  

Maliny deserowe – tylko w tunelach

Od początku nasze nastawienie w zakresie produkcji malin było skierowane w kierunku produkcji owoców deserowych. Dlatego maliny posadziliśmy w tunelach. W tym roku uprawiamy odmianę ‘Kwanza’, którą posadziliśmy w doniczkach z podłożem kokosowym i dla porównania w węglu brunatnym CARBOMAT z firmy CarboHort – wyjaśnia Mateusz Pilch. Podczas naszej wizyty w drugiej połowie sierpnia maliny były w pełnym owocowaniu. Można było zarazem ocenić jak sobie radzą rośliny w okresie upałów. Jak do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z jakością, pod warunkiem że owoce są zbierane regularnie. W moim odczuciu dużo łatwiejsze w prowadzeniu jest podłoże na bazie węgla brunatnego – mówi ogrodnik z Pamiątkowa.

Maliny odmiany Kwanza w drugiej połowie sierpnia

Pierwszy aspekt przemawiający na korzyść węgla brunatnego to bardziej zwarte i kompaktowe rośliny. W doniczkach wypełnionych tym podłożem nie rosły też glony, mech i wątrobowce jak w podłożu na bazie „kokosu”.  Jest to na pewno specyficzne podłoże wymagające odpowiedniego nawadniania i nawożenia. Trzeba się go po prostu nauczyć. Generalnie przekonałem się do podłoża z węgla brunatnego i kolejne 2 ha jakie planujemy uruchomić w kolejnym roku maja rosnąć w podłożu CARBOMAT – mówi Mateusz Pilch, prezentując jak po fali upałów wygląda system korzeniowy roślin rosnących w tym podłożu. Dzięki temu, że podłoże to nie ulega mineralizacji i praktycznie nie zmienia swojego składu, można w nim uprawiać maliny w kilku kolejnych latach. Jak przewiduje Matusz Pilch maliny w doniczkach z węglem brunatnym można będzie z powodzeniem uprawiać 4 lata, a kto wie … może nawet dłużej.  

System korzeniowy maliny w węglu brunatnym

Naturalny produkt

Firma CarboHort jest producentem CARBOMATu i CARBOHUMICu innowacyjnych produktów organicznych zapewniających znakomite efekty produkcji roślinnej. Podłoże na bazie węgla brunatnego CARBOMAT idealnie nadaje się do upraw glebowych i bezglebowych wszystkich gatunków roślin. Tworzą je odpowiednio rozdrobnione, dobrane i oczyszczone frakcje miękkiego węgla brunatnego – lignitu. W ten sposób uzyskane są optymalne warunki wodno-powietrzne dla poszczególnych gatunków roślin. Węgiel brunatny, jako bogate źródło leonardytów – substancji humusowych (kwasy humusowe, huminowe oraz ich sole), węgla organicznego, aktywnego, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu żyzności gleb i zaopatrywaniu roślin w związki mineralne pochodzenia organicznego. Wpływa także korzystnie na poprawę właściwości fizycznych, fizyko-chemicznych i biologicznych gleb.

Gotowe podłoże przygotowane na bazie węgla brunatnego

Więcej o proekologicznych rozwiązaniach oferowanych przez CarboHort na stronie: https://carbohort.com/

Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem uprawy w podłożu węglowym zapraszamy do kontaktu. Pomożemy dobrać optymalne podłoże do danego typu uprawy, jak również zapewnimy wsparcie doradcze przy prowadzeniu roślin.

Materiał promocyjny
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj