Mateusz Pilch prowadzący gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Pamiątkowo (województwo wielkopolskie) do niedawana związany był tylko z uprawą borówki. Od ubiegłego roku w jego gospodarstwie uprawiane są również maliny. Jak sam przyznaje, jest to dla niego nowy gatunek, którego uprawy cały czas się uczy. W tym roku maliny rosną w pojemnikach z podłożem kokosowym i węglem brunatnym CARBOMAT. Jakie są zauważalne różnice i które podłoże sprawdza się lepiej?  

Maliny deserowe – tylko w tunelach

Od początku nasze nastawienie w zakresie produkcji malin było skierowane w kierunku produkcji owoców deserowych. Dlatego maliny posadziliśmy w tunelach. W tym roku uprawiamy odmianę ‘Kwanza’, którą posadziliśmy w doniczkach z podłożem kokosowym i dla porównania w węglu brunatnym CARBOMAT z firmy CarboHort – wyjaśnia Mateusz Pilch. Podczas naszej wizyty w drugiej połowie sierpnia maliny były w pełnym owocowaniu. Można było zarazem ocenić jak sobie radzą rośliny w okresie upałów. Jak do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z jakością, pod warunkiem że owoce są zbierane regularnie. W moim odczuciu dużo łatwiejsze w prowadzeniu jest podłoże na bazie węgla brunatnego – mówi ogrodnik z Pamiątkowa.

Maliny odmiany Kwanza w drugiej połowie sierpnia

Pierwszy aspekt przemawiający na korzyść węgla brunatnego to bardziej zwarte i kompaktowe rośliny. W doniczkach wypełnionych tym podłożem nie rosły też glony, mech i wątrobowce jak w podłożu na bazie „kokosu”.  Jest to na pewno specyficzne podłoże wymagające odpowiedniego nawadniania i nawożenia. Trzeba się go po prostu nauczyć. Generalnie przekonałem się do podłoża z węgla brunatnego i kolejne 2 ha jakie planujemy uruchomić w kolejnym roku maja rosnąć w podłożu CARBOMAT – mówi Mateusz Pilch, prezentując jak po fali upałów wygląda system korzeniowy roślin rosnących w tym podłożu. Dzięki temu, że podłoże to nie ulega mineralizacji i praktycznie nie zmienia swojego składu, można w nim uprawiać maliny w kilku kolejnych latach. Jak przewiduje Matusz Pilch maliny w doniczkach z węglem brunatnym można będzie z powodzeniem uprawiać 4 lata, a kto wie … może nawet dłużej.  

System korzeniowy maliny w węglu brunatnym

Naturalny produkt

Firma CarboHort jest producentem CARBOMATu i CARBOHUMICu innowacyjnych produktów organicznych zapewniających znakomite efekty produkcji roślinnej. Podłoże na bazie węgla brunatnego CARBOMAT idealnie nadaje się do upraw glebowych i bezglebowych wszystkich gatunków roślin. Tworzą je odpowiednio rozdrobnione, dobrane i oczyszczone frakcje miękkiego węgla brunatnego – lignitu. W ten sposób uzyskane są optymalne warunki wodno-powietrzne dla poszczególnych gatunków roślin. Węgiel brunatny, jako bogate źródło leonardytów – substancji humusowych (kwasy humusowe, huminowe oraz ich sole), węgla organicznego, aktywnego, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu żyzności gleb i zaopatrywaniu roślin w związki mineralne pochodzenia organicznego. Wpływa także korzystnie na poprawę właściwości fizycznych, fizyko-chemicznych i biologicznych gleb.

Gotowe podłoże przygotowane na bazie węgla brunatnego

Więcej o proekologicznych rozwiązaniach oferowanych przez CarboHort na stronie: https://carbohort.com/

Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem uprawy w podłożu węglowym zapraszamy do kontaktu. Pomożemy dobrać optymalne podłoże do danego typu uprawy, jak również zapewnimy wsparcie doradcze przy prowadzeniu roślin.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułTruskawka powtarzająca owocowanie – debata on-line
Następny artykułTruskawka powtarzająca owocowanie – wnioski z debaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj