Jesienna wizyta w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach, gdzie realizowany jest nasz projekt Borówkowe Factory, pozwoliła przyjrzeć kondycji i wyglądowi roślin o tej porze roku. W trakcie naszej wizyty (5 listopad) rośliny były w fazie przygotowania do spoczynku zimowego, liście wyraźnie się już przebarwiały a na wczesnych odmianach zaczęły opadać. Podsumowaliśmy miniony sezon i przybliżyliśmy jakie zabiegi zostały jeszcze wykonane jesienią.

Ocena wzrostu po pierwszym sezonie

Pokazowa plantacja w Karczmiskach założona została wiosną 2020 roku z 14 odmian i sadzonek dostarczonych przez 3 szkółki (Kusibab- InVitro, Fall Creek i Schrijnwerkers Plants). Rośliny posadzono w różnych systemach w tym również 3 rzędy w doniczkach wypełnionych gotowym substratem. Po pierwszym sezonie uwidoczniły się już pewne różnice miedzy odmianami, wszystkie jednak rośliny prawidłowo zaczęły rosnąć i wykształciły bardzo ładne przyrosty. Ciekawe okazują się obserwacje z pierwszego sezonu wzrostu roślin w pojemnikach – Ja nie byłem dotychczas zwolennikiem takiego systemu uprawy, ale po tym pierwszym sezonie dostrzegam spore korzyści z takiego rozwiązania. Przede wszystkim rośliny są bardzo wyrównane we wzroście i rosną bardzo dynamicznie. Mieliśmy z tym zresztą pewne problemy, bowiem kilka roślin wyłamało się pod wpływem silnych wiatrów. Akurat w tej lokalizacji wieją silne wiatry i jest to dla nas spory problem – wyjaśnia dr Paweł Krawiec. Okazuje się, że taki system uprawy na stanowiskach gdzie gleba nie jest optymalna pod uprawę borówki, może być wręcz tańszym rozwiązaniem względem tradycyjnego systemu przygotowania gleby. W najbliższym czasie montowany będzie na plantacji bariera przed działaniem silnych wiatrów.  

Stan plantacji na początku listopada

Jesienne zabiegi na plantacji borówki

Jesienią wykonane zostały również zabiegi zabezpieczające pędy przed chorobami. Od końca sierpnia wykonane zostały 3 zabiegi fungicydowe środkami Switch, Luna i Topsin. Dodatkowo wykonane zabiegi nawozami miedziowymi, które również maja działanie fungistatyczne. Dzięki takim zabiegom można ochronić roślin przed chorobami powodującymi zamieranie pędów czy coraz częściej spotykaną chorobą powodowaną przez Pseudomonas syringae – sprawce raka bakteryjnego. Jesienią wykonano również zabiegi nawożenia dolistnego wapniem, borem i cynkiem wykorzystując nawóz Solidus (Azelis). Wykonano również doglebowe nawożenie posypowe siarczanem wapnia w celu poprawienia zasobności gleby w wapń. Taka forma nawozu nie wpływa na zmianę odczynu gleby.  Nawóz ten warto zastosować właśnie jesienią gdyż bardzo wolno rozpuszcza się w glebie.

Odmiana Last Call – rośliny po jednym sezonie wzrostu

Kolejne wyzwania – osłony dla borówki

Wśród inwestycji jakie rozpoczęły się jesienią jest budowa tunelu którym okryta będzie część plantacji. Całą konstrukcję dostarczyła na potrzeby projektu firma Haygrove. Ma to być obiekt typowo doświadczalny, który ma pozwolić na ocenę wzrostu i plonowania odmian borówki w tunelach jak też dopracować technologię uprawy w takim systemie. Mamy tu niesamowita możliwość oceny 14 odmian borówki w uprawie tunelowej i różnych systemach uprawy. To pozwoli nam ocenić ich zachowanie, jak też uzasadnić czy uprawa borówki w tunelach ma sens i w odniesieniu do jakich odmian – podkreśla dr Paweł Krawiec. Na wiosnę przyszłego roku druga część plantacji ma być osłonięta daszkami, tak więc w sumie oceniana będą uprawy w uprawie w otwartym gruncie, pod daszkami oraz w tunelu foliowym.

Zakończono pierwszy etap budowy tunelu foliowego

Projekt Borówkowe Factory ma na celu zebrać i przedstawić Państwu jak najwięcej informacji o nowoczesnej uprawie borówki. To również niebywała okazja do oceny plonowania najnowszych odmian borówki jakie wkraczają na nasz rynek. Wszystkie informacje na bieżąco są publikowane w naszym serwisie https://jagodnik.pl/borowkowe-factory/ a szczegółowe podsumowania i wyniki prowadzonych doświadczeń zawarte są w czasopiśmie JAGODNIK. Zachęcamy do śledzenia naszych poczynań i korzystania z wiedzy jaką możemy czerpać poprzez realizację tego innowacyjnego projektu.  

Polityka prywatnosci *






Poprzedni artykułBREXIT nadciąga. Co warto wiedzieć
Następny artykułWyzwania dla branży owocowej (cz. I)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj