W pierwszych dniach lipca rozpoczęły się zbiory malin owocujących na tegorocznych pędach w uprawach tunelowych. Dotyczy to głównie malin uprawianych na tegoroczny zbiór. Ten sezon dla tego typu uprawy okazał się korzystny pod względem finansowym – na rynku obserwowana byłą luka w zbiorze malin tunelowych. Zadowalające były również ceny, które w pierwszym tygodniu przekraczały 30 zł/kg. O tym jak postępować w uprawie malin powtarzających owocowanie oraz jakie zabiegi warto przeprowadzić w celu uzyskania zadowalające jakości owoców pytamy Bartłomieja Drzazgę z firmy Timac Agro Polska.

Materiał nagrywamy w kwaterze odmiany ‘Majestic’, której owoce zaczęto zbierać już 8 sierpnia. Taka faza wegetatywna to dobry czas na zastosowanie produkty Seactiv Vital, który poza azotem, fosforem i potasem zawiera komplet mikroelementów skompleksowanych przez kompleks Seactiv, który zapewni szybkie i optymalne pobranie składników odżywczych przez rośliny. Dodatkową zaletą kompleksu Seactiv jest zwiększenie odporności roślin na niekorzystne warunki pogodowe zwiększając aktywność fotosyntetyczną traktowanych nim roślin.

Rosnące wymagania odbiorców to konieczność oferowania nie tylko smacznych owoców, ale również wystarczająco trwałych w obrocie towarowym. Elementem decydującym o tym elemencie jest odpowiednia fertygacja. W czasie dojrzewania owoców warto w tym celu zastosować nawóz KSC III (czerwony) oraz KSC VII (perłowy) z dużą zawartością wapnia. Fertygację w czasie wzrostu owoców i ich dojrzewania warto wspomagać poprzez dokarmianie dolistne. W tym celu w opinii B. Drzazgi warto zastosować takie produkty jak Maxifruit w odstępie 10-12 dni. Zabieg ten będzie pozytywnie wpływał na zawiązywanie owoców oraz na wielkości malin.

Tegoroczne bardzo zmienne warunki pogodowe to również bardzo dobry moment na zastosowanie tegorocznej nowości firmy Timac Agro o nazwie Koris. Zastosowanie tego produktu w uprawie malin zapewni o blisko 30% lepsze wykorzystanie wapnia. Drugim wartym zastosowania dolistnie w tym czasie produktem jest Seactiv Elite. Ten nawóz oprócz wapnia zawiera takie składniki jak azot, potas i bor, pozytywnie wpływając nie tylko na wielkość i jakość owoców.

Więcej o tym jak prawidłowo odżywić maliny w czasie dorastania owoców dowiecie się z materiału filmowego.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj