Wiosenny rozwój pąków kwiatowych borówki zachodził w niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych. Prawdopodobnie z kwitnieniem borówki będzie podobnie, prognozy na najbliższe kilkanaście dni są raczej mało optymistyczne. Meteorolodzy zapowiadają chłodną i słoneczną pogodę z zimnymi nocami, na zmianę z ociepleniami i silnymi opadami deszczu. Taki przebieg warunków atmosferycznych niekoniecznie będzie sprzyjał kwitnieniu ani procesom zapylenia, zapłodnienia i początkowego rozwoju owoców.

Trzy procesy: zapylenie, zapłodnienie i początkowy rozwój owoców, w którym następują podziały komórkowe, decydują w dużej mierze o wielkości jagód borówki. Wyrastanie dużych i dorodnych owoców borówki, determinuje liczba nasion w rozwijających się jagodach. Prawidłowo wykształcone nasiona sterują następnie podziałami komórkowymi, im więcej komórek w tym czasie powstanie tym większy będzie owoc. Oczywiście – maksymalna wielkość owoców jest cechą odmianową.

Wspomniane procesy możemy wspomagać odpowiednio prowadzonym dokarmianiem dolistnym. Szczególnie w tych trudniejszych warunkach atmosferycznych warto zastosować mieszaninę dwóch znanych rozwiązań firmy Bioagris: nawozu XSTRESS w dawce 1 l/ha i BioCal w dawce 1 l/ha. Mieszanina ta doraźnie poprawi odżywienie liści w podstawowe mikroelementy: żelazo, cynk, miedź, mangan oraz wapń bardzo ważny na tym etapie rozwoju borówek. Dodatkowo zostanie uruchomiona pompa wapniowa w rozwijających się owocach.

Xstress dzięki swojemu składowi przesunie także metabolizm roślin borówki z syntezy etylenu – pojawiającego się w roślinach w warunkach stresów w stronę syntezy w roślinach poliamin. Poliaminy w świecie roślin uznawane są przede wszystkim za cząsteczki pełniące rolę ochronną w przypadku działania czynników stresowych. Poliaminy także pełnią rolę w regulacji procesów starzenia się roślin. Stężenie tych związków u roślin jest wysokie w tkankach szybko rosnących, w których znajduje się wiele dzielących się komórek – rozwijające się pąki kwiatowe i zawiązki owoców.

Mieszanina tych dwóch produktów wykazuje również skuteczność antyprzymrozkową w borówce. W 2018 roku szczegółowe badania w Karczmiskach wykazały, że 4 aplikacje Xstress + BioCal zwiększyło plon borówki o 22%. Głownie dzięki zabezpieczeniu przed przemazaniem kwiatów, w czasie występowania przymrozków. 

Terminy, w których należy stosować mieszaninę Xstress (1 l/ha) + BioCal (1 l/ha) to:

1- rozsypujący się pąk

2- przed kwitnieniem 

3- pełnia kwitnienia 

4- po kwitnieniu.

Jeśli występują pogody z ujemnymi temperaturami należy wykonać zabieg minimum 24h przed wystąpieniem przymrozku, zabiegi stosujemy nie częściej niż 5 dni. 

Po więcej informacji zapraszamy do przedstawicieli firmy BioagrisPoprzedni artykułSadzonki aronii – co warto o nich wiedzieć?
Następny artykułWielka Majówka z Timac Agro Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj