Wyzwania przed porzeczkową branżą





W niemal całej Europie zarysowała się tendencja do ograniczania produkcji porzeczki czarnej. Przyczyn jest kilka. Można w ich gronie wymienić takie jak dekoniunktura rynkowa w latach 2014-2019 czy słabnące zainteresowanie konsumentów sokami na bazie czarnej porzeczki. Jak donosi International Blackcurrant Assosiation (IBA) kolejne wyzwania przed porzeczkową branżą stają się coraz poważniejsze.

Zmiany klimatyczne

Globalne ocieplenie, czy po prostu zmiany klimatu, silnie oddziałują na produkcję porzeczek we wszystkich krajach, gdzie plantatorzy zajmują się tą uprawą na towarową skalę. Bez względu na to, czy przybierają one postać braku mrozu w zimie, przymrozków późnowiosennych, suszy czy zbyt obfitych opadów, liczba anomalii pogodowych stale rośnie. Niektórzy europejscy plantatorzy czarnej porzeczki, wyspecjalizowani w jej uprawie, rozważają wytwarzanie innych jeszcze płodów rolnych. Gospodarstwa o wielokierunkowej produkcji wydają się bliższe „naturalnemu ogrodnictwu”, w kierunku którego UE wykonuje właśnie silny zwrot. Taka dywersyfikacja jest także bezpieczniejsza finansowo dla właścicieli gospodarstw.

Mniej preparatów chemicznych

Kolejne wyzwanie także staje się coraz poważniejsze. W Europie coraz więcej środków ochrony roślin jest wycofywanych z rynku. W centrum uwagi znajdują się obecnie herbicydy. Ale niepewność dotyczy również fungicydów i insektycydów. W niektórych krajach pozostały tylko po dwa insektycydy do ochrony porzeczki czarnej. Będzie to oczywiście miało wpływ na wydajność, ponieważ alternatywne zrównoważone / ekologiczne produkty nie są jeszcze dostępne. Kwestia środków ochrony roślin z pewnością poruszona zostanie bardziej szczegółowo na kolejnej konferencji IBA. Ma ona bowiem bardziej bezpośredni i namacalny wpływ na branżę niż globalne zmiany klimatyczne.

Promyk nadziei

IBA obserwuje rosnące zainteresowanie czarną porzeczką, właściwościami zdrowotnymi owoców oraz różnymi produktami spożywczymi z czarnej porzeczki z kilku krajów, w których popyt był dotąd mały lub wręcz marginalny. Przede wszystkim z obu Ameryk: nie tylko USA i Kanady, ale także krajów Ameryki Południowej. IBA regularnie otrzymuje prośby o wszelkiego rodzaju informacje z tych rejonów świata. Mniej regularne zainteresowanie owoce porzeczki wzbudzają także w Azji Południowo-Wschodniej (Indie, Filipiny, Indonezja), na Bliskim Wschodzie i w Europie Wschodniej. Wydaje się, że w świadomości konsumentów na całym świecie mała czarna jagodowa perła zakorzenia się coraz silniej. Może to dla niej początek świetlanej przyszłości w nowych częściach świata?

Źródło: IBA







Poprzedni artykułDrosophila suzukii – nacisk na legalizację nowego rozwiązania do walki ze szkodnikiem
Następny artykułGUS: tylko 3,5% gruntów rolnych w Polsce jest ekologicznych, choć cel na 2030 rok to 25%

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj