Linia sortująca rozwiązuje problemy jakościowe oraz deficyt pracowników sezonowych

Zbiory już się rozpoczęły na dobre
Sezon zbiorów to najtrudniejszy okres dla producentów borówki amerykańskiej. Jest on krótki, ale bardzo intensywny. Owoce trzeba zebrać w odpowiednim momencie, przesortować i zapakować zgodnie z zamówieniem odbiorcy. W czasie gdy dostępność pracowników sezonowych staje się problemem, a nowych wyzwań dostarcza również coraz bardziej nieprzewidywana pogoda, wielu producentów decyduje się na automatyzację procesu przygotowania owoców.

Nawet do 2 ton borówek na godzinę

Przykładem takiej automatyzacji są kompaktowe linie sortujące, które dla właścicieli małych i średnich gospodarstw są korzystnym rozwiązaniem – umożliwiają szybkie i dokładne sprawdzenie owoców pod kątem miękkości. Na taki właśnie system zdecydowali się państwo Beata i Kazimierz Wasiak, którzy prowadzą uprawę borówki amerykańskiej na plantacji o powierzchni 10 ha. Dostarczona im w 2018 roku linia obejmuje taśmociąg zasypowy, służący do transportu owoców do maszyny sortującej na miękkość Impulse oraz taśmociągu inspekcyjnego. Rozwiązanie to pozwala na przesortowanie nawet do 2 ton borówek na godzinę.

„Rozwiązanie zaproponowane państwu Wasiak jest szczególnie pożądane gdy mamy taką sytuację na rynku pracy jak teraz – coraz mniej ludzi chce pracować przy owocach, tym bardziej w branży sezonowej. Do tego dochodzą zmienne warunki pogodowe, które zawsze są dużym utrapieniem dla sadowników. Linia sortująca pozwala na wyeliminowanie kilku stanowisk, a dodatkowo skutecznie usuwa miękkie owoce, które są ciężkie do wykrycia przez ludzkie oko.” – tłumaczy Maciej Chmielewski z firmy Milbor PMC. Sorter miękkości Impuls jest w stanie dokładnie wyeliminować miękkie, uszkodzone, przejrzałe i przesuszone owoce.

Sorter miękkości Impuls

„O ile sortowanie na kolor jest skutecznie wykonywane przez przeszkolonych pracowników w większej mierze już na etapie zbioru, o tyle stopień miękkości owoców jest często dla nich żmudny, powolny i ciężki do odpowiedniego sklasyfikowania. Należy tu pamiętać, że borówka to szczególny produkt, bardzo delikatny i wrażliwy. Dlatego wskazane jest stosowanie urządzeń, które dobrze współpracują z owocem i nie powodują ścierania się naturalnego nalotu woskowego, a tym samym utratę jakości owoców.” – komentuje pan Kazimierz Wasiak z gospodarstwa w Mogielnicy. „Podjęliśmy decyzję o dokonaniu zakupu maszyny sortującej również dzięki pozytywnym opiniom naszych kolegów ze Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, którego jesteśmy członkami.”- dodaje Beata Wasiak.

„Dodatkową zaletą tego systemu jest kompaktowa budowa poszczególnych urządzeń, co daje w przyszłości możliwość rozbudowy linii o sortery na kolor lub wielkość, maszyny pakujące czy system etykietujący.” – dodaje Chmielewski.

Linię sortującą dla gospodarstwa państwa Beaty i Kazimierza Wasiaków dostarczyła firma Milbor PMC – dystrybutor maszyn do pakowania i sortowania owoców od A&B Packing Equipment i WECO Sorting oraz traysealerów brytyjskiego producenta Packaging Automation.

Kontakt:

Maciej Chmielewski

tel: +48 538 359 172  

Email: m.chmielewski@milbor.pl 

www.milborpmc.comPoprzedni artykułJagodowi zwycięzcy w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku
Następny artykułAkademia Uprawy Truskawek 2019 we Wrocławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj