Co prawda z opóźnieniem, ale wreszcie zaczęło się na dobre kwitnienie większości odmian truskawek w uprawach polowych. W tym okresie warto zwrócić przede wszystkim uwagę na ochronę przed szara pleśnią, ale też konieczne jest rozpoczęcie lustracji na obecność niektórych szkodników.
Choroby truskawek – lepiej zapobiegać …
To właśnie w okresie kwitnienia truskawek konieczna jest najwyższa uwaga jeśli chodzi o zwalczanie, a w zasadzie zapobieganie wystąpieniu szarej pleśni i innych chorób truskawki. Póki co warunki pogodowe nie sprzyjają wysokiej presji ze strony chorób, ale mimo wszystko warto wykonać co najmniej jeden zabieg dobrym środkiem zwalczającym mączniaka prawdziwego – podkreśla Michała Malicki z firmy UPL. Warto przy okazji wzmocnić również ochronę przeciwko szarej pleśni stosując np. Captan 80 WDG. Można również budować odporność przeciwko szarej pleśni stosując oparty na laminarynach produkt Vaxiplant, przeciwdziałający wystąpieniu szarej pleśni, ale też chorób powodujących plamistości liści. Skuteczność jego działania utrzymuje się przez około 14 dni, tak więc trzeba pamiętać o kontynuacji takich zabiegów w celu utrzymania działania zapobiegawczego. Jest to szczególnie uzasadnione wtedy, gdy produkuje się owoce z obniżonymi lub zerowymi poziomami pozostałości.
Gdyby zmieniła się pogoda na bardziej deszczową warto będzie włączyć w program ochrony preparaty systemiczne takie jak Pyrus 400 SC, czy fungicydy z grupy SDHI.
Biostymulacja w okresie kwitnienia truskawek
W okresie kwitnienia, który to związany jest z dużym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe warto zadbać również o dobrą biostymulację. Na tej plantacji został zastosowany produkt BM Start co widać po kondycji i wyglądzie tych roślin. Warto pamiętać by ten biostymulator zastosować na początku, w pełni i pod koniec kwitnienia, tak by wszystkie tworzące się zawiązki były dobrze wyrośnięte – dodaje ekspert z firmy UPL. W sytuacji gdyby pojawiało się zagrożenie ze strony przymrozków warto z kolei sięgnąć po produkt Asahi, by wspomóc regenerację roślin po stresie.
Lustracje to podstawa skutecznego zwalczania szkodników
W okresie kwitnienia truskawek warto zwrócić uwagę również na szkodniki. Sporym problem w tym momencie może być kwieciak truskawkowiec, którego obecność jest notowana już na wielu plantacjach. W sytuacji gdy jest ciepło i słonecznie bardzo szybko rozwijają się namnażają przędziorki. Wskazane jest więc prowadzenie lustracji spodniej stronie liści, tak możliwie wcześnie wykryć obecność tych szkodliwych roztoczy i podjąć odpowiednie działania. Dobrym rozwiązaniem przeciwko przędziorkom może być Floramite 240 SC, który jest jedynym akarycydem do stosowania w okresie kwitnienia (oczywiście po oblocie pszczół).