W tym roku cena truskawek rozpoczęła się o kilka złotych niżej w porównaniu do roku ubiegłego i znacznie poniżej oczekiwań plantatorów owoców jagodowych. Wynika to ze znacznego wzrostu kosztów produkcji w tym sezonie. Mowa tutaj o nawozach, energii, kosztach zbioru oraz opakowań.

Krajowa, a z importu

Na niższą cenę wpłynął bardzo duży import truskawek. Głównie z Grecji, która z uwagi na problemy z eksportem do Rosji zaczęła sprzedawać większe, niż w minionych latach ilości truskawek na rynku unijnym. Na polski rynek powoli sprowadzana jest tania truskawka z Serbii. Cena truskawek z importu w zależności od jakości produktu kształtuje się na tę chwilę na poziomie 12-15 zł/kg, choć w minionych dniach były sytuacje, że te owoce można było kupić jeszcze taniej. W dużej części były one następnie przesypywane do łubianek lub luzem sprzedawane jako truskawka lub z napisem Polska truskawka już po znacznie wyższych cenach. Polska truskawka na zakończenie minionego tygodnia na rynku Warszawskim w klasie ekstra, pakowana w jednorazowe łubianki kartonowe lub drewniane plasuje się w granicach 18-20 zł/kg. Jeszcze kilka dni temu cena ta oscylowała w graniach 25 zł/kg. Natomiast, w rejonie Małopolski kilogram truskawki krajowej – jeśli wierzyć w to, że były to faktycznie polskie truskawki – na giełdzie w Rybitwach na zakończenie tygodnia można było kupić nawet za 15 zł/kg.

Polska truskawka – królowa smaku – odmiana Flair

Popyt na polską truskawkę

Im bliżej lata, słonecznych dni, tym konsumpcja truskawek wzrasta. Plantatorzy widzą również większe zainteresowanie odbiorców polską truskawką. Zarówno ze strony małometrażowych sklepów, hurtowni jak i dużych sieci supermarketów, które chcą wprowadzać do swej oferty POLSKĄ TRUSKAWKĘ. Zwiększający się popyt powinien pomóc zagospodarować coraz większą podaż polskiej truskawki i utrzymać poziom cen z bieżącego tygodnia. W głównej mierze będzie to zależało od jakości truskawek, która będzie oferowana w sprzedaży.

Niestety, cały czas dużym problemem okazuje się truskawka importowana. Przesypywana jest ona do łubianek i sprzedawana jako truskawka krajowa lub po prostu jako truskawka. Bez podania pochodzenia towaru czy innych szczegółów.

Jedyną dostępną walką polskich plantatorów z tym procederem, jest sprzedaż truskawek oznakowanych logo producenta lub danymi gospodarstwa. To ważne, by truskawka nie była anonimowa i możliwa do zidentyfikowania przez potencjalnego konsumenta.

Poniżej załączam tabele z porównaniem cen truskawek na dzień 13 maja 2022 roku

Z powyższych danych wynika, iż truskawki krajowe najtaniej oferują giełdy: Bronisze, ZJAZDOWA i Kompleks Handlowy Rybitwy, bo już w cenie 15,00 zł za kilogram. Natomiast, najwyższa cena maksymalna sięga 22,50 zł/kg.

Truskawki – podobnoś krajowe (Kompleks Handlowy – Rybitwy)

Truskawki z importu są tańsze od tych krajowych – polskich, które na chwilę obecną uprawiane są w tunelach. Najbardziej korzystną z cen oferuje Rynek ZJAZDOWA, ponieważ kilogram truskawek jest w cenie 10,00 zł. Rozbieżności cenowe wśród stawek są spore. Najwyższą z cen maksymalnych truskawek z importu proponuje giełda Bronisze. Cena ta jest na poziomie 18,00 zł za kilogram tych owoców.

Truskawki importowane (Kompleks Handlowy – Rybitwy)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here