Kwieciak malinowiec i zwójki liściowe – Komunikat IX dla Grupy Truskawkowej Osadkowski są z dnia 05.05.2015

kwieciak malinowiec
Wśród owadów uszkadzających części nadziemne truskawki, do najczęściej występujących należy kwieciak malinowiec. Na plantacjach występuje co roku, a w okresie przed kwitnieniem stanowi duże zagrożenie dla roślin. Wyrządzane przez niego uszkodzenia mogą wynosić ponad 50% pąków kwiatowych.

Na plantacji pierwsze pojawiające chrząszcze kwieciaka malinowa mogą być obserwowane na liściach w drugiej połowie kwietnia. Są to ciemno zabarwione chrząszcze o niewielkich rozmiarach ciała (ok. 3 mm dł.) (fot. 1). Wychodzą one z miejsc, w których zimowały gdy temperatura powietrza ustali się na poziomie około 12oC. Początkowo żerują one na liściach wygryzając w nich niewielkie dziurki. Właściwe uszkodzenia powodują samice kwieciaka, nawet dwa tygodnie przed kwitnieniem truskawek, w okresie gdy składają jaja do środka jeszcze nierozwiniętych pąków kwiatowych, a dodatkowo podgryzają szypułkę kwiatu (fot. 2). Tak uszkodzone pąki brązowieją, więdną i nie rozwijają się (…).

kwieciak malinowiec
Kwieciak malinowiec na pąku kwiatowym

 Zwalczanie

W celu zminimalizowania szkód wywołanych żerowaniem szkodnika zabieg chemiczny należy wykonać przed kwitnieniem, w okresie gdy kwiatostany zaczynają się rozluźniać i pojawiają się pojedyncze pąki kwiatowe. W programie ochrony roślin do zwalczania kwieciaka na truskawkach zalecane są:

Mospilan 20 SP (0,2 kg\ha) + SPUR (0,1 l\ha) lub Decis Mega 50 EW (0,25 l\ha) + SPUR (0,1 l\ha)

Gąsienice motyli – zwójkówki

Zwójkówki liściowe, wśród których najczęściej notuje się cztery gatunki: zwójkę poziomeczkę, zwójkę truskaweczkę, zwójka jabłoneczkę jesienną oraz zwójkę złocienióweczkę, nie stanowią z reguły większego zagrożenia. Lokalnie jednak szkodliwość tej grupy owadów może być bardzo duża, zwłaszcza wtedy, gdy uszkadzane są owoce (…).

Obecnie nie ma zarejestrowanych środków do zwalczania tej grupy owadów w uprawie truskawki, jednak podobnie jak w przypadku szkodników o mniejszym znaczeniu gospodarczym liczebność ich populacji ograniczana jest przy okazji zastosowania zabiegów zwalczających chrząszcze kwieciaka malinowca (…).

zwójki na truskawkce
Uszkodzenie blaszki liściowej przez gąsienice (fot. K. Golan)

———————————————————–

Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowejktórzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński tel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.Poprzedni artykułSzkodniki glebowe na plantacji truskawek – Zalecenia dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA – Komunikat VIII z dnia 04.05.2015
Następny artykułElastyczne zabezpieczenie nad plantacją

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj