Na plantacjach malin owocujących na pędach tegorocznych zaczyna się powoli kwitnienie. Tegoroczny sezon charakteryzuje się sporym opóźnieniem w wegetacji względem poprzednich lata, ale też występowaniem wielu anomalii pogodowych. Po okresie upałów przyszło ochłodzenie a wraz z nim opady deszczu, często zbyt obfite. To sprawia, że presja chorób grzybowych może być wysoka.

Rosnące intensywnie pędy malin mogą być w tym momencie narażone na kompleks chorób powodujących zamieranie pędów malin. Warto zwrócić uwagę na ten problem,  gdyż infekcje do których dojdzie w tym momencie dadzą o sobie znać w trakcie dojrzewania owoców i zbiorów, kiedy to takie porażone pędy będą dawać drobne owoce a z czasem mogą zacząć zamierać. Oczywiście wraz z początkiem kwitnienia trzeba zacząć tez ochronę przed szarą pleśnią. Tu niezbędnym narzędziem powinien być preparat Switch 62,5 WG. W uprawi malin zwalcza nie tylko szarą pleśń, ale też kompleks patogenów powodujących zamieranie pędów oraz antraknozę. Stosując go warto pamiętać o 7-dniowym okresie karencji.

Obecna pogoda sprzyjać może nasileniu się rdzy maliny. Pamiętajmy o tym, że z rdzą maliny walczymy kiedy jeszcze nie ma objawów na roślinach. Kiedy już wystąpią – jest za późno, a zainfekowane liście można uznać za stracone. Rdza maliny osłabia kondycję liści, tym samym hamuje fotosyntezę. Same rośliny będąc w gorszej kondycji nie są wstanie dobrze przygotować się do spoczynku zimowego – przypomina dr Paweł Krawiec. Do skutecznej walki z rdza maliny warto zastosować fungicyd Scorpion 325 SC, który ma działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Jednocześnie chroni on maliny przed antraknozą maliny i jeżyny, rdzą maliny, białą plamistością liści maliny oraz mączniakiem prawdziwym maliny. Zalecana dawka to 1 l/ha.  Scorpion zawiera dwie substancje aktywne i wykazuje podwójne działanie. Interwencyjnie działa szybko, a zapobiegawczo – długo. To połączone działanie daje dobre efekty w zwalczaniu rdzy maliny oraz innych chorób malin.

Więcej szczegółowych informacji w materiale filmowym

Materiał promocyjny firmy Syngenta Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here