To była ciężka noc dla polskich ogrodników. Noc z 15 na 16 kwietnia 2019 roku przyniosła nie tylko niespodziewany przymrozek, a wręcz mróz. Tam, gdzie było to możliwe trwała walka z niską temperaturą. Korzystano z różnych metod: zamgławiania, zraszania, zadymiania, ogrzewania powietrza. Płaskie uprawy jak truskawki można było przykryć agrowłóknina. Jakie będą konsekwencje? Spadek plonowania – NA PEWNO!

Ciężka i pracowita noc. Zrobiłem co mogłem!

Nad ranem koło godziny 4.00 ruszyłem na zaprzyjaźnioną plantacje koło Grójca do Pana Ireneusza Wąsiewicza, który uprawia borówki. Już w czasie jazdy termometr w samochodzie pokazywał ujemną temperaturę -2°C, a miejscami nawet do -5°C. Bezchmurne niebo, brak wiatru – idealne warunki do przymrozku. No i były. Na odwiedzonej plantacji podchodzimy do termometru – na wysokości 1 m jest -6°C, przy gruncie -8°C. Pan Irek chroni swoją plantację jak tylko może. Na dużej części rozpalił małe ogniska z użyciem brykietu. Wytwarza ciepło i dym. Ten jednak przy minimalnym wietrze jest znoszony na sąsiednie pola.

Tylko niewielka kwatera plantacji borówki jest zraszana. Na tyle pozwala dostępny tu rezerwuar wody. Tym bardziej, że tej nocy instalacja zraszająca została już uruchomiona o godzinie 21.00 kiedy to temperatura spadał do 2°C. To jest podstawowy warunek, by zacząć i skończyć zraszania przy dodatniej temperaturze. Inaczej nie osiągniemy dobrego efektu – mówi Pan Irek. Krzewy pokryte są już sporą warstwą lodu i ciągle go przybywa. Woda zamarzając oddaje ciepło roślinom. Izoluje przed zimnem i chroni. Zaczyna się wschód słońca. To newralgiczny moment, wtedy zazwyczaj temperatura jest najniższa. Plantacja pokryta lodem wygląda wtedy niesamowicie – srebrzy się i mieni, niczym bajkowa kraina. Co jednak z pozostałą częścią gdzie nie było ochrony? Zrobiłem co mogłem, trzeba teraz czekać co będzie dalej. Tu gdzie było zraszanie sytuacja powinna być dobra. Na pozostałej części plantacji nie liczę już na dobre plonowanie. Może ewentualnie ze słabiej rozwiniętych pąków będą jeszcze jakieś owoce – mówi Pan Ireneusz. Gdy opuszczamy już plantację koło godziny 6.30. temperatura ciągle jest ujemna i wynosi -4°C. Zraszacze muszą jeszcze pracować. Gdy już odchodzimy słychać trzask – łamią się gałęzie obciążone lodem.

Cała Polska z ujemną temperaturą

Jak wynika z zebranych informacji spadki temperatury minionej nocy obejmowały praktycznie całą Polskę i wynosiły od -3°C do nawet -8°C. To z pewnością przyczyni się do sporych strat w wielu uprawach. Jakie będą zależeć będzie jednak od tego w jakiej fazie rozwojowej były rośliny i czy podejmowane były skuteczne metody ochrony przed przymrozkami. W przypadku borówki gdzie pąki wielu odmian były już rozsypane są one w stanie zazwyczaj przetrwać temperaturę do -6°C. To zaś oznacza już prawdopodobieństwo sporych strat w plonowaniu. Zagrożone są też inne gatunki, jak truskawki gdzie wiemy już że doszło do uszkodzeń pąków kwiatowych (nawet jeśli były głęboko schowane w liściach), przygotowujące się do kwitnienia porzeczki czy już kwitnące gatunki jak agrest i jagoda kamczacka.

Jak pomóc roślinom po przymrozkach?

Warto też pamiętać, że rośliny są w stanie zregenerować w pewnym stopniu uszkodzenia. Można im w tym oczywiście pomóc. Co robić? Gdy po ustaniu przymrozku miną niekorzystane warunki pogodowe, warto wykonać zabieg produktami zawierającymi algi i aminokwasy. Pozwolą one roślinom w pewnym stopniu zregenerować skutki stresu i dostarczą gotowego budulca do dalszych procesów życiowych. Warto też w program regeneracji roślin włączyć dolistne nawozy potasowe oraz mikroelementy, które również pomagają łagodzić skutki stresu. Czasem procesy naprawcze następują samoczynnie w roślinach. Przy jednak zapowiadanym na najbliższe dni ociepleniu i wysokich temperaturach w ciągu dnia oraz intensywnej operacji słonecznej, może być to trudne. Warto też ocenić stan plantacji po przymrozkach by przekonać się jak duże są straty i czy jeszcze pomóc roślinom wydać jakikolwiek plon.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………









Poprzedni artykułTruskawki w technologii NHDelta
Następny artykułZaproszenie- „Święto kwitnącej truskawki” 17.05.2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj