Przed nami kolejna, już X edycja Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. Po rocznej przerwie związanej z pandemią i organizacją konferencji tylko w trybie online chcemy wrócić do tradycyjnej stacjonarnej formy. Konferencja odbędzie się 1 i 2 marca w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim. Będzie miała formułę hybrydową, a więc istnieje również możliwość wysłuchania i obejrzenia wszystkich wykładów w sposób zdalny.

Odmiany borówki

Jubileusz zobowiązuje, a więc i X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa będzie miała wyjątkowy charakter. 30 prelekcji i międzynarodowe grono zaproszonych wykładowców z 10 krajów świata, zapewnią dużą porcję aktualnej wiedzy o uprawie borówki. Do Hotelu Mazurkas zapraszamy 1 marca – o godzinie 11:00 rozpoczniemy rejestrację uczestników i zwiedzanie części wystawowej, a początek części wykładowej zaplanowany jest na godzinę 14:00. Spokojnie więc będzie można zapoznać się z ofertą naszych wystawców, porozmawiać w kuluarach, podyskutować przy kawie. W pierwszym dniu wykłady poświęcone będą zagadnieniom agrotechnicznym związanym z borówką. Dużo uwagi skierowane zostanie na kwestie odmianowe, jakość materiału szkółkarskiego i powszechne, niestety, w ostatnim czasie nieprawidłowości genetyczne dotyczące sadzonek. Jest to bardzo ważny aspekt, w kontekście zakupu materiału szkółkarskiego oraz późniejszego wzrostu i wyglądu oraz plonowania roślin na plantacjach. Zwieńczeniem pierwszego dnia Konferencji 22 będzie uroczysta jubileuszowa kolacja.

X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa odbędzie się w przestronnych obiekcie Hotelu Mazurkas

Praktyczna wiedza od praktyków

Drugi, pełny dzień wykładowy poświęcony zostanie tematom zarówno związanym z uprawą borówki, jak i z czynnikami, które mają wpływ na rozwój jej rynku. Praktyczną wiedzą prosto z plantacji podzielą się sami plantatorzy (Mirosław Garliński -plantacja w Dolecku, Mateusz Pilch – BerryGroup i Leon Schrijnwerkers – szkółkarz i plantator z Niderlandów, dr Paweł Krawiec z gospodarstwa w Karczmiskach). Analiza sezonu, wnioski, obawy, perspektywy -tego na pewno nie zabraknie w trakcie tych wykładów.

Zbiór kombajnowy borówki

Ważny będzie w tym roku również wątek zbioru kombajnowego borówki. Czy już czas? Czy plantacje są gotowe na zbiór owoców z wykorzystaniem maszyn? Czy taki sposób zbioru pozwoli w dalszym ciągu oferować borówki na rynku owoców deserowych. Temat omówią Mariusz Padewski z Fall Creek oraz Fumi Takeda od wielu już lat związany z doskonaleniem techniki kombajnowego zbioru borówki w Departamencie Rolnictwa (U.S. Department of Agriculture).  

Kombajny na plantacjach borówki? To już całkiem realna przyszłość

Nowe rynki produkcyjne

Podaż, popyt i produkcja w poszczególnych krajach a zapotrzebowanie europejskiego rynku. Czy są jeszcze okienka produkcyjne w Europie? Czy mamy szansę na eksport borówki na odległe, czasem wręcz egzotyczne rynki? Z takimi pytaniami zmierzą się nasi wykładowcy a zaproszeni eksperci omówią jak rozwija się produkcja borówki w Polsce, Ukrainie, Rosji, Rumunii, Turcji i Gruzji. Będzie też piękny przykład jednego z liderów borówkowego rynku Peru, a produkcję w tym kraju przybliży Daniel Bustamante Canny, prezes Peruwiańskiego Stowarzyszenia Producentów Borówki.

A może małe przetwórstwo?

Co z małymi gospodarstwami? Może dla nich wartością dodaną będzie własna produkcja przetworów z borówki? Jakie są w tej dziedzinie temu możliwości? Te zagadnienia poruszą ci, którzy już spróbowali takiego biznesu. Tę cześć poprowadzi Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding, od wielu lata zaangażowany w promocję borówki oraz innych owoców jagodowych. Inicjator i koordynator kampanii Czas na Polskie Superowoce, Lato z Borówkami i Core Team.

Podczas Konferencji swoimi doświadczeniami podzielą się plantatorzy-przetwórcy

Konferencja Borówkowa 2022 to coś więcej …

Międzynarodowa Konferencja Borówkowa, jak zawsze, to nie tylko wiedza, ale także okazja do wielu spotkań i zawarcia nowych znajomości. Daje możliwość integracji, spotkań B2B z wystawcami i innymi uczestnikami. Warto rozmawiać, warto pytać, dyskutować, wymieniać się poglądami – to nic nie kosztuje, a zyskać można bardzo wiele. Wszyscy uczestnicy Konferencji w formie stacjonarnej otrzymają specjalne pakiety, w których znajdzie się kolejna edycja publikacji pt. „Nowoczesna Uprawa Borówki” oraz streszczenia wszystkich prezentowanych w trakcie wydarzenia wykładów. Bezpieczeństwo podczas spotkania zapewni dobre przygotowanie obiektu Hotel Mazurkas, również pod względem pandemicznym.

Zapraszamy więc do udziału w najważniejszym spotkaniu borówkowej branży. Wybierzcie sami, w jaki sposób chcecie uczestniczyć w Konferencji – offline czy online. Korzystajcie z pozyskanych podczas niej wiadomości, z wiedzy specjalistów i nawiązanych kontaktów. Program, rejestracja uczestników oraz pozostałe informacje znajdują się na stronie konferencjaborowkowa.pl

#IloveBluberry

Jubileuszowa Borówkowa 22 (Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2022)

Poprzedni artykułZautomatyzowany zbiór truskawki, czyli robot w sektorze szklarniowym
Następny artykułJagodowy Core Team – cele i realizacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj