Jakość czy plon? Podsumowanie trzeciej części Akademii Uprawy Truskawek 2022

Zbiory truskawek trwają już na dobre




W czwartek 17 lutego odbyło się trzecie webinarium z cyklu Akademia Uprawy Truskawek 2022. Nosiło ono tytuł „Jakość czy plon?” Poruszane tematy dotyczyły więc racjonalnego nawożenia i biostymulacji, efektywnie prowadzonej ochrony oraz zagadnień związanych z doborem odmian dopasowanych do warunków panujących w gospodarstwie i przeznaczenia plonu.

Nawożenie i biostymulacja

To obszar produkcji truskawek który z uwagi na zawirowania cenowe nawozów budzi sporo kontrowersji i niepewności. O tym w jaki sposób racjonalnie żywić rośliny mówił Jacek Witkowski, doradca Timac Agro Polska oraz plantator truskawek. Jednym z ciekawych wątków jaki poruszył było zagadnienie wykorzystania różnych rodzajów obornika i przedplonów na etapie przygotowania kwatery do uprawy truskawek. Ma to sens, jest zasadne, ale niesie też pewne zagrożenia. Wraz z takimi nawozami dostarczane jest sporo składników pokarmowych, co może wpływać na wzrost roślin. Dla przykładu, obornik kurzęcy wzbogaca gleby mocno w potas, co warto wykorzystać zwłaszcza na mocniejszych stanowiskach, gdzie pierwiastka tego zazwyczaj brakuje. Ale nawóz pochodzący od trzody jest z kolei bardzo zasobny w azot. To może sprawić, że młode rośliny zamiast intensywnie budować system korzeniowy, wytworzą szybko okazałą część nadziemną. Podobny efekt obserwuje się niekiedy na młodych plantacjach, gdzie jako przedplon zastosowano rośliny krzyżowe. W sprzyjających okolicznościach mogą one dostarczyć do 100 kg N na 1 ha. TAP w swej ofercie posiada nowy produkt, którego aplikacja zalecana jest zwłaszcza w tych kwaterach, które były nawożone obornikiem lub w których wysiano przedplony. Physactiv+1 dynamizuje ich humifikację, a także wykazuje właściwości biostymulacyjne. To także nawóz zawierający wapń, magnez i siarkę. Jego aplikacja neutralizuje zakwaszenie gleby azotem, zwiększa efektywność przemian tego pierwiastka, wspomaga proces fotosyntezy. Może być stosowany pogłównie, choć z uwagi na jego właściwości zaleca się także wymieszanie produktu z glebą. Co warte odnotowania, nawóz ten jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Fragment prezentacji Jacka Witkowskiego dotyczący żywienia i biostymulacji truskawek

W trosce o jakość

Michał Malicki z UPL także rozumie chęć plantatorów do znalezienia rozwiązań tańszych, uzupełniających klasyczne nawożenie. W jego ocenie nie ma odwrotu od stosowania typowych produktów dostarczających truskawkom składników odżywczych, ale jest kilka preparatów, które czynią ich wykorzystanie efektywniejszymi. Jednym z nich jest produkt na bazie alg Goteo. W ocenie doradcy produkt ten stosować warto przed wszystkim na młodych plantacjach. Wspomoże on budowę systemu korzeniowego. W tym jednak roku jego aplikacja poprzez system fertygacyjny może okazać się zasadna także w starszych kwaterach. Okrywa śnieżna pojawiała się na plantacjach jedynie przez krótkie okresy, a notowano przy gruncie spadki temperatur poniżej poziomu -20°C. Można się więc spodziewać uszkodzeń spowodowanych mrozem. Dynamizacja regeneracji roślin okaże się zapewne jednym z tych czynników, które pomogą im wydać bobry jakościowo plon.

Michał Malicki z UPL mówił m.in. o ułatwianiu budowy systemu korzeniowego młodym roślinom

W odniesieniu do ochrony truskawek prelegent przypomniał o preparacie Vaxiplant SL z portfolio UPL. Produkt ten stymuluje naturalne mechanizmy odporności roślin. Zawiera w swym składzie laminarynę. Stosuje się go nalistnie. Wykazuje działanie systematyczne, a przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego w ochronie truskawki przed szarą pleśnią mączniakiem prawdziwym białą i czerwoną plamistością liści.

Nowe i sprawdzone odmiany truskawek

Dorodne owoce nowej odmiany 'Rendezvous’ prezentowane na AUT 2022 przez przedstawicieli Poland Plants

Firma Poland Plants w swojej ofercie posiada dość szeroki katalog odmian truskawek i malin. Oferuje także karpy szparagów. W przypadku pierwszego z wymienionych gatunków dostępne są sadzonki klas frigo, plug, tray, minitray oraz wielokoronowe (WB). Jedną z odmian, które doradcy ze szkółki – Monika Samolej i Wojciech Woźniaj – zdecydowali się przedstawić, była nowa na poskim rynku kreacja ‘Rendezvous’. Pochodzi ona z Niemiec. Rośliny są zdrowe, charakteryzują się niską podatnością na choroby systemu korzeniowego. Owoce są smaczne, aromatyczne, bardzo atrakcyjne wizualnie – lekko zaokrąglone, lśniące, jasnoczerwone. Są dość trwałe w obrocie handlowym. Są nieco cięższe od tych, które wydaje odmiana ‘Clery’, średnio o 4 do 6 g. Są dobrze wyeksponowane na krzaku, przez co zbiór nie jest trudny. Jest to odmiana bardzo wczesna, porównywalna do odmiany ‘Flair’. Przeznaczona jest na rynek świeży. Jak każda inna, także i ta odmiana ma jednak pewne mankamenty. Na pierwszy plan przebija się podatność na mączniaka prawdziwego. Uwzględniając tę cechę odmiany w programie ochrony, zdaniem Moniki Samolej, nie trzeba wybierać między plonem a jakością – można zrealizować oba te cele.

Pełny zapis z webinarium poniżej

Prelegenci trzeciego webinarium z cyklu AUT 2022 wraz z prowadzącym wirtualne spotkanie

Powyżej zaprezentowałem jedynie wybrane wątki z prezentacji specjalistów zgromadzonych w wirtualnym studio czasopisma Jagodnik. Pełny zapis webinarium można obejrzeć poniżej. Gwarantuję, że warto:







Poprzedni artykułKondycja rynku owoców i warzyw w USA
Następny artykułResBerry: wspieramy ogrodników ekologicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj