Na plantacjach truskawek odmian tradycyjnych w większości jest już po zbiorach owoców. Również w naszym projekcie Truskawkowe Factory w Hornigach, część plantacji gdzie w tym roku były zbierane truskawki zostało już zlikwidowanych. Tam gdzie rośliny pozostają na plonowanie w kolejnym roku, kluczowe staje się zadbanie o dobrą ich kondycję i zdrowotność. Jak to zrobić pod kątem nawozowym? Podpowiada Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland.

Wśród zabiegów, które są wykonywane po zbiorach truskawek powszechne jest koszenie liści. Takie działanie jest wskazany zwłaszcza tam gdzie występowały problemy z chorobami i szkodnikami, i blaszka liściowa wykazuje objawy ich obecności. Usuniecie liści wskazane jest też na plantacjach gdzie masa liściowa bardzo bogata. Chodzi o doświetlenie karp i stymulację tworzenia się kwiatostanów na rok kolejny.

Wielkość owoców będziemy kształtować w kolejnym roku, gdy będą już rosły. Liczba owoców (kwiatostanów/kwiatów) determinuje kondycja roślin teraz, gdy już niebawem zaczną się różnicować kwiatostany na kolejny rok – przypomina Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland. Po skoszeniu liści warto zasilić rośliny. Ekspert z firmy Yara zaleca w tym okresie użycie nawozów bezchlorkowych jak YaraMila Complex w dawce około 250 kg/ha. Zastosowanie tańszych nawozów zawierających składniki odżywcze w formie chlorkowej może być ryzykowne. Zwłaszcza na plantacjach nienawadnianych zastosowanie nawozów, które zawierają balast w postaci chloru, może spowodować nadmierny wzrost zasolenia ryzosfery i problemy z pobieraniem składników pokarmowych – informuje ekspert z firmy Yara. Nawożenie najlepiej dostosować do zasobności gleby i dlatego również po zbiorach truskawek wskazane jest pobranie próbek gleby i wykonanie analiz.

Na plantacjach gdzie zlikwidowane zostały kwatery z roślinami i planowane są kolejne nasadzenia w następnym roku, kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie gleby. Szczególnie istotne będzie uregulowanie odczynu gleby i uzupełnienie fosforu w glebie. By wykonać to poprawnie najlepiej już teraz wykonać analizę gleby. Warto też zadbać o poprawienie żyzności gleby poprzez chociażby wykorzystanie „nawozów zielonych”.  

Plantacje truskawek po zbiorach owocówPoprzedni artykułZadbajmy o wczesne borówki po zbiorze oraz jakość owoców późniejszych odmian – aktualne rekomendacje
Następny artykułProdukty humusowe w uprawie malin. Czy warto je stosować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj