W projekcie Borówkowe Factory praktycznie od początku uczestnicy firma Carbohort. To właśnie dzięki niej zastosowano po raz pierwszy w uprawi borówki produkty na bazie węgla brunatnego. Jakie są tego efekty? Opowiedzą o tym Dezyderiusz Mietlicki i dr Paweł Krawiec.

Ściółkowanie przy roślinach

Wdrożenie ściółkowania przy użyciu grubej frakcji węgla brunatnego we współpracy z firmą Carbohort ma na celu poprawę kondycji gleby oraz ograniczenie wzrostu chwastów. Technologia ta polega na ściółkowaniu otworów przy roślinach na zagonach, okrytych białą agrotkaniną.

Wspomniane otwory w agrotkaninie mają wymiary 30×30 cm, co umożliwia dostęp do gleby i nawożenie posypowe. Choć samo ściółkowanie nie wystarcza do całkowitego ograniczenia wzrostu chwastów, znacznie redukuje ich ilość. Dodatkowo stosuje się czasem desykanty lub ręczne pielenie.

Optymalna grubość warstwy ściółki to 5-10 cm, co skutecznie zmniejsza zachwaszczenie gleby i poprawia jej jakość. Każda roślina otrzymuje około 5-7 litrów materiału ściółkującego punktowo. Produkt ten, przy każdym opadzie deszczu, będzie stopniowo wprowadzał korzystne związki do gleby, wspierając jej żyzność – przypomina Dezyderiusz Mietlicki z firmy Carbohort.

Poprawa żyzności gleby

W ramach naszych działań na plantacji borówki, regularnie stosujemy różne produkty biostymulujące i regenerujące, aby wspomóc wzrost krzewów. Jednym z kluczowych elementów jest coroczne stosowanie Carbohumicu, aplikowanego w ilości 200 litrów na hektar. Produkt ten stosujemy jesienią lub wiosną, w zależności od warunków – informuje dr Paweł Krawiec.

Regeneracja roślin po gradzie

Carbohumic, oparty na węglu brunatnym, przynosi pozytywne efekty w regeneracji roślin. Przykładem jest wykorzystanie Carbohumic Maxi Plus, który skutecznie regeneruje blaszkę liściową po uszkodzeniach. Szczególnie znaczące okazało się zastosowanie tego produktu po gradobiciu. Miał on wtedy bardzo pozytywny wpływa na regenerację i odbudową mocno zdewastowanych roślin.

Dodatkowe odżywienie wapniem i borem

Na plantacjach Borówkowego Factory testowany będzie w tym roku nowy produkt Carbohumic CalBor. To również produkt oparty na kwasach humusowych i dodatkowo wzbogacony w pań i bor.  Poprawia zdrowotność i jakość owoców, zwiększając trwałość przechowalniczą oraz zawartość cukrów. Carbohumic CalBor, dzięki zawartości kwasów humusowych i wapnia, usprawnia pobieranie składników odżywczych przez rośliny i wspomaga lepszą fotosyntezę. Wapń wpływa na kondycję i trwałość pozbiorczą owoców.

Carbomumic Calbor to nowy nawóz z dodatkową zawartością wapnia i boru

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!










Poprzedni artykułCo z porzeczkami na Lubelszczyźnie? Monitoring plantacji 27 maja 2024.
Następny artykułPorzeczki czarnej będzie bardzo mało w tym roku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj