Pogoda w kratkę nie sprzyja spokojnemu zimowaniu roślin, zwłaszcza tych w uprawach tunelowych. Chwilowe ocieplenie jakie miało miejsce na początku stycznia co prawda nie wpłynęło jeszcze na rośliny ale już niewiele brakowało do ich rozhartowania się. Okazuje się, że truskawki zimujące w tunelach, zwłaszcza tam gdzie folię pozostawiono na konstrukcji, wymagają stałej uwagi plantatorów.

Zagrożenia pogodowe

W ostatnich latach coraz większe jest grono zwolenników pozostawiania folii na konstrukcji tuneli. Pretekstem do tego jest z jednej strony lepsze zabezpieczenie roślin na okres zimy (ochrona przed mroźnym i suchym wiatrem) ale też ograniczenie kosztów robocizny. Wiadomo – zarówno na zdjęcie folii jesienią jak też jej założenie wiosną potrzeba poświecić sporo roboczogodzin. Dodatkowo takie działania (zwłaszcza wiosną) utrudnia wietrzna pogoda.  

Plantatorzy uprawiający wczesne truskawki w tunelach coraz częściej decydują się na pozostawienie folii na konstrukcji

Pozostawienie folii na konstrukcji tuneli może się sprawdzić, ale wymaga też od plantatorów dużej uwagi. Doskonale pokazał to grudzień 2022. Wtedy to wystąpiły obfite opady śniegu (jak zawsze najbardziej zaskoczyły drogowców – śnieg w grudniu!). Jego zaleganie na konstrukcji tuneli spowodowało niemałe straty powodując w wielu miejscach zniszczenie całych obiektów. Dotyczy to zwłaszcza starszych typów tuneli wykonanych z rur o średnicy 40 lub 50 mm. Niestety w niektórych miejscach zniszczeniom uległy też obiekty wykonane z mocniejszej rury owalnej.

Plantatorzy, którzy podjęli prace związaną ze zrzucaniem śniegu z powierzchni tuneli wygrali walkę z żywiołem. Wymagało to niemałych nakładów pracy ale pozwoliło uratować i konstrukcje, i znajdujące cię pod ich osłoną rośliny.  

Kolejnym zagrożeniem jakie istnieje w okresie zimy są silne wiatry. Wystarczy wspomnieć tu choćby o tym jakie zniszczenia spowodowały nawałnice w styczniu/lutym 2022 roku. W wielu miejscach całe obiekty kładły się jako klocki domino. Dlatego w przypadku obiektów gdzie pozostawia się folię na zimę, tak ważne jest ich zabezpieczenie przed skutkami silnych wiatrów, sprawdzenie sznurków, zapinek itp. Nie warto tez pozostawiać na konstrukcji starej folii, która jest szczególnie na uszkodzenia mechaniczne pod wpływem silnych wiatrów. Bardzo często do uszkodzeń dochodzi tam gdzie nastąpiło obruszanie się konstrukcji, co ma miejsce po obfitych opadach deszczu i obruszaniu przez wiatr konstrukcji.

                

Pozostawienie folii na konstrukcji tuneli nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wymaga od plantatorów dużej uwagi i pełnej gotowości do tego by chronić obiekty przed zniszczeniem (obfite opady śniegu i wiatry).

Rośliny w tunelach  

Bardzo ważne jest odpowiednie zadbanie o rośliny pozostające w tunelach na okres zimy. Na czas wietrznej oraz mroźnej pogody tunele powinny być zamknięte. Z kolej gdy przychodzi ocieplenie należy wietrzyć tunele by nie spowodować nagrzania się ich wnętrza i zbyt wczesnego pobudzenia roślin do wzrostu. Ponadto rośliny pozostające w tunelach chronione są jedynie przed wiatrem, ale nie działaniem niskich temperatur. Dlatego zazwyczaj konieczne jest ich zabezpieczanie poprzez dodatkowe okrycie agrowłókniną.

Zimujące truskawki w tunelach pod dodatkowym okryciem z agrowłókniny

Tak więc wbrew pozorom, nie zawsze pozostawienie folii na konstrukcji tuneli jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba sobie zadać wtedy pytanie – czy na pewno jest to konieczne, czy warto ryzykować i czy będę w stanie podjąć odpowiednie działania kiedy przyjdą sytuacje kryzysowe (nagłe i obfite opady śniegu, silne wiatry i nawałnice). Sporo można zyskać zostawiając folię na konstrukcji tuneli, ale jeśli nie zadba odpowiednio o obiekty – stracić jeszcze więcej!







Poprzedni artykuł Start kampanii „Czas na zrównoważoną produkcję owoców” 
Następny artykułAukcja zegarowa – czy tak można sprzedawać truskawki w Polsce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj