GreenTech 2023 w Amsterdamie
W dniach 13-15 czerwca w Amsterdamie odbyła się kolejna edycja targów GreenTech. Jest to miejsce, gdzie spotykają się specjaliści w dziedzinie ogrodnictwa z całego świata. Odwiedzający targi mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy, nawiązania nowych kontaktów biznesowych, a przede wszystkimi zapoznać się z najnowszymi innowacjami w technologii stosowanej w ogrodnictwie.

W tym roku można było zaobserwować duże zainteresowanie firmami typu Start-up, które przedstawiały m.in. rozwiązania redukujące koszty produkcji wykorzystując automatykę, robotykę i sztuczną inteligencję w produkcji ogrodniczej. Jedną z takich firma jest Organifarms, która prezentowała roboty zajmujące się takimi czynnościami jak zbiory, pielęgnacja roślin czy fitomonitoring. Jej głównym produktem jest Robot Berry do zbioru truskawek, a także do ich pakowania.

Ciekawe rozwiązania przedstawiła firma Parus Vertical Strawberry System, zajmujące się farmami wertykalnymi, dzięki którym można w całkowicie zamkniętym systemie produkować truskawki, osiągają plon rzędu 4 kg z rośliny w ciągu roku. 

Na uwagę zasługuje również firma Biobest, która w tym roku otrzymała nagrodę w dziedzinie Innowacji za produkt Trap-Eye. Jest to system pułapek lustracyjnych, wykorzystujący sztuczną inteligencję do automatycznego i bardzo szybkiego monitoringu szkodników w szklarniach. Dzięki gromadzeniu danych i mapowaniu szkodników w obiekcie, można precyzyjnie sterować introdukcją organizmów pożytecznych, co znacznie poprawia efektywność ich zastosowania. Wcześnie wykryte szkodniki, dzięki Trap-Eye, i szybka reakcja poprzez ich zwalczanie w optymalnym terminie pozwala zminimalizować straty produkcyjne.

Drugim ciekawym produktem zaprezentowanym przez firmę Biobest jest Entomatic. Jest to automatyczny dozownik do aplikacji organizmów pożytecznych stosowanych w ochronie biologicznej.  Oszczędza on zdecydowanie pracę dzięki temu, że jednocześnie rozprowadza produkt na 2-16 rzędach roślin, Jest to modułowa maszyna, która może być dowolnie modyfikowana po dany obiekt uprawowy.Poprzedni artykułOchrona borówki na przełomie czerwca i lipca
Następny artykułJak i czym nawozić maliny latem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj