Jagodnik 8/2022 – już w sprzedaży




Podsumowując mijający rok, warto przeanalizować koszty produkcji w swoim gospodarstwie, zastanowić się, co robimy dobrze, a co jeszcze warto poprawić, aby praca była łatwiejsza, wydajniejsza i efektywniejsza. Bardzo istotne jest w tym przypadku liczenie i analizowanie nakładów związanych zwłaszcza z pracą ludzką. Odpowiedz na kilka z tych pytań, wskazówki, rozwiązania, staramy się przybliżać na łamach „Jagodnika”. Sporą dawkę wiedzy znajdziecie również w tym wydaniu. Oczywiście zapraszamy do lektury i odnowienia prenumeraty na 2023 rok.

Truskawka

Agrotechniczne doniesienia z Hornigów

W Hornigach 2 lipca, na plantacjach Magdaleny i Mateusza Włodarczyków, miejsce miał finał projektu Truskawkowe Inspiracje. W tym odcinku relacji z wydarzenia przedstawione są kolejne – po odmianach – inspirujące przykłady rozwiązań do uprawy truskawek.

.

Jakie truskawki opłaca się produkować

Zacznę od malin, mimo że ma być o truskawkach. Nie sądziłem, że mój poprzedni artykuł o malinach tak szybko zostanie zweryfikowany przez realia rynku. Sytuacja ta potwierdza niestety fakt, że producent (zwłaszcza owoców do przetwórstwa) nie ma w praktyce żadnego realnego wpływu na to, jak kształtują się ceny na rynku. Czy zatem na rynku deserowym (w tym artykule weźmiemy pod lupę truskawki deserowe) dało się w 2022 roku i czy da się jeszcze zarobić?

800 ton z 8 ha – czy to realne?

Właścicielem jednej z najnowocześniejszych w Polsce farm specjalizujących się w tunelowej uprawie truskawek na rynnach jest obecnie spółka Amplus. Truskawki uprawiane są na 8 ha w automatycznie wietrzonych, zblokowanych tunelach. Tegoroczne plony w przypadku jednej z odmian były bardzo dobre – zebrano średnio ponad 2 kg owoców z rośliny.

Przyszłość sprzedaży truskawek

W trzeciej dekadzie września (21-24.09.) w Antwerpii odbył się Międzynarodowy Kongres Truskawkowy, którego głównym organizatorem była Kooperatywa Hoogstraten. Tegoroczna edycja była już czwartą z tej serii. Udział w niej, tak w jak w poprzedniej, wzięło kilkuset uczestników europejskiego sektora, przede wszystkim z Belgii, Holandii i Niemiec. Jednym z ważniejszych wydarzeń w trakcie kongresu była konferencja, w ramach której dyskutowano o nowoczesnych kanałach sprzedaży truskawek, zapewniających prawny przepływ towaru.

Grupa Genson wciąż się rozwija


Udziałowcami Grupy Genson są bracia z rodzin van Gennip, van den Heuvel i Goorts. Produkcję sadzonek i owoców rodzina van Gennip rozpoczęła ponad pół wieku temu, a po przekształceniu w Grupę Genson spółka stała się jednym z czołowych holenderskich producentów nie tylko sadzonek, ale także owoców i warzyw. Dla naszych czytelników najbardziej interesującą częścią jej aktywności jest produkcja sadzonek roślin jagodowych.

Malina

Finał VII edycji projektu Malinowe Factory (cz. I). Konferencja

Tegoroczny finał projektu Malinowe Factory, składał się z trzech głównych części. Jedną z nich była wystawa, w której udział wzięły firmy z branży malinowej. Kolejną wizyta na kwaterach doświadczalnych, na których można było zobaczyć, jakie wyniki przyniosły wykorzystane rozwiązania. Trzecim elementem była związana z tematem projektu konferencja, której poświęcam pierwszą część relacji z tego wydarzenia.

Praktyczne informacje z Holandii

Odwiedzając w tym roku, po raz kolejny, gospodarstwo prowadzone w Holandii przez naszego rodaka Krzysztofa Twardowskiego, znalazłem kilka interesujących „smaczków”. Zapraszam na krótki przegląd innowacji, jakie są tam obecnie wdrażane.

.

Rozmnażanie w systemie bezglebowym

Tradycyjna polowa uprawa malin w ostatnich latach, np. w północno-zachodniej Europie, jest przekształcana na produkcję prowadzoną pod osłonami, w substratach. Intensywne uprawy pod osłonami wymagają dobrych odmian oraz wysokiej jakości materiału nasadzeniowego, który już w roku sadzenia zapewni wysokie plony. Można go otrzymać poprzez rozmnażanie malin w systemie bezglebowym, uzyskując sadzonki doniczkowane, produkowane w multiplatach, pojemnikach typu paper-pot lub doniczkach P9.

Borówka wysoka

Produkcja borówki wysokiej w Ameryce Południowej

Ameryka Południowa dominuje obecnie na świecie w branży borówkowej pod względem wielkości produkcji, nowości odmianowych, technologii uprawy, a przede wszystkim – w eksporcie świeżych owoców na różne rynki. W poprzednim artykule („Jagodnik 7/2022) przedstawiłem ogólne, zbiorcze dane i informacje dla trzech regionów amerykańskich (Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej). Jest to kolejny artykuł z tej serii, przygotowany na podstawie danych źródłowych z oficjalnego raportu Międzynarodowej Organizacji Borówkowej (IBO).

Mechanizacja zbioru borówki

Dzięki uprzejmości Fumiomiego Takedy, naukowca z USA, którego polscy plantatorzy borówki mogą kojarzyć z wystąpień w trakcie Międzynarodowej Konferencji Borówkowej, do naszej redakcji trafił dokument relacjonujący postępy prowadzonych za oceanem badań w zakresie mechanizacji prac przy zbiorach i sortowaniu borówek. Poniżej przedstawiam najważniejsze kwestie w nim poruszone oraz uzyskane wyniki.

Borówkowe Factory 2022 (cz. I). Kwatera wieloodmianowa

Tegoroczne podsumowanie projektu Borówkowe Factory, realizowanego w Karczmiskach w gospodarstwie dr. Pawła Krawca, odbyło się 2 września. W trakcie spotkania przedstawiono działania prowadzone na doświadczalnej plantacji. Uczestnicy wydarzenia mogli również porównać wzrost i wygląd krzewów 15 odmian borówki wysokiej, zgromadzonych w kolekcji.

Z laboratorium do szkółek i na plantacje

W ramach grupy in-vitro Kusibab, którą tworzą cztery gospodarstwa szkółkarskie, produkowane są rośliny od materiału wyjściowego rozmnażanego metodą in vitro (Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab), poprzez sadzonki w wielodoniczkach i pojemnikach P9 (Plantin), do większych form oferowanych w doniczkach nawet 3-litrowych (Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice i Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka). O tym, jak przebiegał tegoroczny sezon produkcyjny oraz jakie zmiany zachodzą w całej grupie, mogłem się przekonać odwiedzając te szkółki w połowie października.

Sezon 2022 i nowe wyzwania. Rozmowa z Mariuszem Kędzią

Gdy obserwuje się rynek borówki wysokiej, pojawia się pytanie – co nas czeka w bliskiej i tej bardziej odległej przyszłości? Wyzwań jest na pewno wiele. Do rozmowy na ten temat zaprosiłem plantatora borówki i prezesa grupy producentów owoców Berry Group, która ma siedzibę w Lubosinku w województwie wielkopolskim.

Porzeczka

Porzeczkowa Demo Farma 2022

W tym roku, tak jak w minionych sezonach, w gospodarstwie Tomasza Woźniaka w Jastkowie pod Lublinem 7 lipca odbyło się wydarzenie zatytułowane „Porzeczkowa Demo Farma”. Z uwagi na wysokie ceny owoców porzeczki czarnej oraz termin imprezy, jej organizatorzy postanowili nie odrywać plantatorów od prac przy zbiorach w gospodarstwach. Zaproszeni zostali natomiast przedstawiciele firm biorących udział w projekcie oraz redaktorzy pism i portali branżowych, którzy mieli zrelacjonować najnowsze i najciekawsze spośród podejmowanych w Jastkowie działań.

Targi / konferencje

Żywność ekologiczna na polskim rynku i na eksport

Podczas targów BioExpo Warsaw 2022 zorganizowano wystawę firm i gospodarstw działających w sektorze żywności ekologicznej. Odbyło się także Polskie Forum Żywności Ekologicznej, w trakcie którego omawiano zagadnienia związane z produkcją i obrotem produktami certyfikowanymi ekologicznie. Poruszono również tematy dotyczące rynku. Uznałem je za najciekawsze, gdyż – choć dotyczyły żywności BIO – w dużej mierze kwestie te odnieść można też do produktów konwencjonalnych klasy premium.

Tylko u nas

Międzynarodowy Kongres Ogrodniczy w pigułce

Międzynarodowy Kongres Ogrodniczy („International Horticultural Congress” – IHC) jest najważniejszym wydarzeniem naukowym, organizowanym co cztery lata od 1959 roku, pod auspicjami ISHS (International Society for Horticultural Science) i dotyczy dziedzin związanych z ogrodnictwem.

.

Technika

W trzech kolorach

Tegoroczne Agro Show (23-25 września) było największą polową wystawą maszyn w naszej części Europy. Wydarzenie to związane jest głównie z branżą rolniczą i dla wielu firm stanowi możliwość poinformowania o nowościach w ofercie, wśród których często są też maszyny specjalistyczne, kierowane do sektora ogrodniczego. Sporo zmian zaprezentowano w ramach marek Landini oraz McCormick, oferowanych na polskim rynku przez włoską firmę Argo Tractors.

Inne gatunki

Aronia Innovation Conference

Niezwykłe wydarzenie zorganizowano 21 września w Polsce, a dokładnie w Małej Wsi koło Grójca. Aronia Innovation Conference była pierwszym na świecie spotkaniem pokazującym potencjał naszego kraju jako producenta nie tylko owoców aronii, ale też różnorodnych wyrobów, jakie można z nich uzyskać. Stanowiła również okazję do spotkania się w międzynarodowym gronie producentów, przetwórców i badaczy tego gatunku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Perły kuchni polskiej
Wigilijne jabłka z jagodami

Ten wspaniały w smaku, zapachu i wyglądzie deser podawano gorący na zakończenie wigilii w domu mojej babci Pauliny Brawińskiej. Natomiast w święta jadano go na zimno – jak wszystkie ciasta.

.
.
Wolna strefa

Dobrze to już było

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Nadszedł więc czas na wstępną ocenę sezonu 2022. Długie jesienno-zimowe wieczory skłaniają nas do refleksji, do zadumy i do podsumowania mijającego roku. Wprawdzie prace na plantacjach jeszcze trwają, np. rozkładanie ściółki, cięcia i inne zabiegi przygotowujące krzewy do przetrwania okresu zimowego, chętnie jednak siadamy przy biurku i robimy analizę kosztów, cen, masy towarowej, relacji z klientami, zasobności w personel itd. A wnioski, które się nasuwają z perspektywy kończącego się roku, są średnio optymistyczne, a powiedziałbym wręcz pesymistyczne.

redakcja






Poprzedni artykułGlobal Berry Congress powrócił do Rotterdamu
Następny artykułZniknie skuteczny akarycyd do zwalczania przędziorków w truskawce. Jest jedno ale …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj