Jagodnik 5/2013 już w sprzedaży

jagodnik 5, uprawa truskawek, malina, porzeczka, borówka wysoka, borówka, aronia,Choć uprawy malin i truskawek pod osłonami nie są jeszcze mocno rozpowszechnione w Polsce, to jest to to na pewno nieunikniona przyszłość, jeśli chce się produkować wysokiej jakości owoce deserowe. Mamy więc zatem nadzieję, że piąty tegoroczny numer „Jagodnika”, w którym przedstawiamy wiele sposobów na nowoczesną produkcję malin i truskawek (z Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski), dostarczy Państwu wskazówek jak ją rozpocząć i realizować na własnym podwórku. W numerze dużo piszemy również o konwencjonalnej uprawie truskawek oraz malin, a także porzecze, agreście i aronii. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakupu pojedynczego numeru w e-sklepie lub całorocznej prenumeraty

Truskawka

BerryTech w Wielkiej Brytanii (cz. II)

jagodnik, berry tech, berrytech, W pierwszej części relacji (czyt. „Jagodnik” 4/2013) z warsztatów truskawkowych BerryTech, zorganizowanych w Wielkiej Brytanii przez firmę Haygrove, przekazałem informacje z odwiedzonej w ich trakcie farmy Edward Vinson w hrabstwie Kent. W tym materiale prezentujemy nowe technologie uprawy truskawek, przedstawione przez firmę Haygrove Ltd w Ledbury.

 

Nowe truskawki z Niwy

jagodnik, alefa centauri, niwa, odmiany truskawekRealizowany od kilkunastu lat przez dr. Jana Danka program hodowli truskawki, obecnie w ramach spółki Niwa – Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej, wcześniej w Grupie Jagodnik, przynosi coraz ciekawsze efekty.

Daszki, minitunele i tunele dla truskawek

jagodnik, mini tunele, minitunele, rynny dla truskawek,Trzecie Dni Otwarte Truskawki, zorganizowane 26 lipca w siedzibie firmy Metazet w Rabie Wyżnej w powiecie nowotarskim, były okazją do zapoznania się z uprawami truskawek pod różnego rodzaju osłonami. W tym roku plantację doświadczalną założono pod daszkami oraz – nowość – w minitunelach.

Grupa Truskawkowa – podsumowania i zalecenia

jagodnik, grupa truskawkowa, opryskiwacz dla truskawekWarsztaty robocze w ramach Grupy Truskawkowej, zorganizowane 20 lipca w Janowie koło Chynowa (woj. mazowieckie) przez firmy Osadkowski SA oraz Hortus Media, były świetną okazją do podsumowania tegorocznego sezonu nawożenia i ochrony truskawek oraz przekazania wskazówek dotyczących ważnych zabiegów, które należy wykonać po zbiorach i trakcie zakładania plantacji truskawek.

 

Truskawki ekologicznie – to się może opłacać

jagodnik, Honeoye, ekologiczne truskawki, W ostatnim czasie coraz modniejsza staje się produkcja żywności ekologicznej, w tym owoców deserowych oraz przetworów z nich. W branży ekologicznej powstaje coraz więcej firm, zakładają je zarówno plantatorzy, istnieje też wiele lokalnych małych sklepów, których liczbę szacuje się na ponad 500 i stale ich przybywa.

Malina

Polka’ na zbiór owoców deserowych

jagodnik, Polka, uprawa malinMaliny owocujące na tegorocznych pędach zaczynają dominować w strukturze odmian uprawianych w Polsce. Pozwalają one przedłużyć podaż malin na drugą część roku, a plonując nieprzerwanie do przymrozków, zapewniają stałą podaż owoców.

Ocena przydatności przetwórczej malin

jagodnik, maliny, uprawa malin w tunelachMaliny zaliczane są do naturalnych farmaceutyków. Od dawna wykorzystywane były w medycynie ludowej jako lek przeciwgorączkowy stosowany w przeziębieniach lub chorobach przewodu pokarmowego. Dzięki prowadzonym badaniom wiemy, że właściwości lecznicze mają owoce i liście.

 

Maliny po szkocku

jagodnik, maliny w tunelach, uprawa malinHrabstwo Angus, położone na północnym wybrzeżu Szkocji, jest typowo rolniczym regionem Wielkiej Brytanii. Oprócz upraw stricte rolniczych (ziemniaki, zboża) i hodowli bydła, duże znaczenie dla regionu mają uprawy roślin jagodowych, przede wszystkim truskawek i malin, ale również porzeczek czarnych i kolorowych, jeżyn oraz borówek.

 

Borówka wysoka

 

Jubileuszowy Dzień Borówkowy w SGGW (cz. II)

jagodnik, Dzień Borówkowy, Podczas tegorocznego już 25. Dnia Borówkowego w SGGW (czyt. też „Jagodnik” 4/2013), zorganizowanego 12 czerwca, dużo mówiono o zagrożeniach, jakie stanowią dla borówki wysokiej patogeny i szkodniki. Z roku na rok rośnie ich presja, co z kolei wymusza prowadzenie coraz bardziej intensywnej ochrony.

Odmiany dr. Pliszki są w Krakowie

jagodnik, Sroka, odmiany borówki, KazPliszka, PliszkaWiele z uprawianych w Polsce odmian borówki wysokiej w ciągu ostatnich lat jest w mniejszych lub większym stopniu uszkadzane zimą lub w czasie wiosennych przymrozków, dlatego też coraz więcej osób poszukuje odmian niezawodnych w plonowaniu. Dużo się mówi o potrzebie wyhodowania odmian dostosowanych do polskich warunków klimatycznych.

 

Porzeczka

 

Konferencja porzeczkowa w Niemczech (cz. II)

jagodnik, uprawa porzeczek, IBA, konferencja porzeczkowaW pierwszej części relacji („Jagodnik”4/2013) z Międzynarodowego Sympozjum Porzeczkowego, zorganizowanego w Niemczech, Autor przedstawił informacje dotyczące zbiorów oraz sytuacji na rynku czarnej porzeczki, mające wskazać ważne do podjęcia działania w celu ustabilizowania tego sektora.

 

Rynek agrestu i jego przetworów

Polska zajmuje trzecie, po Niemczech i Rosji, miejsce w światowej produkcji agrestu (ok. 9% udział średnio w latach 2007–2011). W zbiorach unijnych Polska uczestniczyła w tym okresie w 14% (udział Niemiec wynosił aż 76%). Polska jest jednocześnie największym w UE producentem i dostawcą do krajów Wspólnoty agrestu mrożonego.

Punkt widzenia

 

Po sezonie czas na wnioski


Zdaniem producentów czarnych porzeczek, ceny w tym roku były poniżej opłacalności produkcji. Co miało na to wpływ? Dlaczego pojawiały się aż takie trudności związane ze zbytem tych owoców? Czy rzeczywiście produkujemy ich zbyt dużo? Na te pytania szukałem odpowiedzi podczas rozmowy z przedstawicielami firmy Dinter Polska Andrzejem Rowickim i Wojciechem Kuligiem.

Tylko u nas

Ozon dla jagodowych

Uprawa roślin jagodowych wymaga znacznych nakładów i niesie z sobą duże ryzyko produkcyjne. Na to ryzyko składa się wiele elementów, w tym także spora zmienność cen między kolejnymi sezonami, a produkcja owoców deserowych wymaga zaoferowania owoców atrakcyjnych i trwałych bądź trwalszych niż u konkurencji. Na trwałość zasadniczy wpływ ma odmiana i stan owoców w czasie zbioru oraz przechowywania i transportu.

 

Targi

 

W szkockim ośrodku doświadczalnym

jagodnik, uprawa malin, maliny ze SzkocjiCoroczne spotkanie w szkockim miasteczku Dundee, pod hasłem Fruit for the Future, odbyło się w tym roku 18 lipca. Organizatorami były The James Hutton Institute (JHI) oraz podlegająca mu firma, prowadząca sprzedaż licencji i wdrażanie nowych odmian do towarowej produkcji – Mylnefield Research Services Ltd (MRS), a także Scottish Society for Crop Research (SSCR) – organizacja zajmująca się przekazywaniem wiedzy zdobytej przez naukowców szerokiemu gronu praktyków.

 

Inne gatunki

 

Omacnica jarzębianka – szkodnik aronii

omacnica jarzędowianka, jagodnikW zaleceniach uprawowych dla aronii, pochodzących z lat 90. XX wieku, informowano o sporadycznym występowaniu na niej niewielu gatunków owadów, które nie miały jednak znaczenia gospodarczego i nie wymagały zwalczania. Jednakże prowadzone od ponad 10 lat obserwacje na plantacjach Lubelszczyzny, a w ostatnich kilku latach na terenie całej Polski wykazały, że roślina ta zasiedlana jest przez liczne gatunki owadów i roztoczy.

 

Wolna strefa

 

Zagrożenia i perspektywy

Produkcja owoców ekologicznych w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat, dzięki pracy wielu osób zarówno ze środowisk rolniczych oraz doradczych, jak i naukowych, a także olbrzymiej liczbie pasjonatów tego rodzaju upraw czy wręcz stylowi życia, pozwoliła na intensywny rozwój takich upraw. W ciągu kilku lat udało się kilkakrotnie zwiększyć produkcję poszukiwanych, można już powiedzieć – na całym świecie – polskich ekologicznych owoców czy przetworów z nich.Poprzedni artykułMechaniczne sortowanie borówki
Następny artykułPolska oferta na tagach w Dublinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj