Hodowlane Rendez-Vous w Hortplancie

Odmiana powtarzająca z siewu - I miejsce pod względem wyglądu i smaku 

W pierwszych dniach lipca w firmie Hortplant w Lisowoli koło Skierniewic odbyła się degustacja najnowszych odmian oraz numerów hodowlanych wywodzących się z hodowli realizowanej od 2013 roku przez Jerzego Dominikowskiego z firmy Hortplant.

Należy zaznaczyć, że Hortplant zgłosił już do oceny w COBORU pierwsze dwie odmiany truskawek, w przypadku odmian o tradycyjnym terminie dojrzewania jest to ‘Holy’, a z grupy odmian powtarzających owocowanie ‘Hossa’ i ‘Hornet’.

Do porównaniu, wyglądu jak też smaku odmian truskawek zaproszono 9 osób, byli to pracownicy IO w Skierniewicach, w tym autorytety z zakresu hodowli odmian roślin jagodowych jak np. dr Agnieszka Masny czy dr hab. Stanisław Pluta. W ocenie uczestniczył również m.in. prof. Gabriel Łabanowski i dr hab. Barbara Łabanowska.

Warto dodać, że w ocenie odmian i planowanych do zgłoszenia do Rejestru Odmian numerów hodowlanych znalazły się trzy wysoko oceniane już przez plantatorów i konsumentów nowe odmiany holenderskie, m.in. ‘Rumba’. Wszystkie odmiany oceniano pod numerami i dopiero po przeprowadzonej ocenie poznaliśmy ich nazwy.

W grupie odmian powtarzających owocowanie, odmiany z hodowli firmy Hortplant porównywano z uznaną już na rynku odmianą ‘San Andreas’.

Przeprowadzone testy i ich wyniki, pokazały, że najnowsze odmiany oraz oceniane numery hodowlane z tej Polskiej firmy osiągnęły najwyższe noty pod względem wyglądu i smaku. Na szczególne uznanie zasługuje oceniany numer hodowlany produkowany z nasion. Jeśli przejdzie dalsze restrykcyjne badania potwierdzające jego przydatność do uprawy możemy mieć pierwszą polską odmianę truskawek produkowaną z nasion.

Poprzedni artykułNawożenie borówki w mokrym roku. Dr Paweł Krawiec zdradza tajemnice swojej plantacji
Następny artykułMaliny w pojemnikach z węglem brunatnym CARBOMAT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj