Hiszpański plantator dostaje 1 euro za kilogram truskawek!

Doskonałej jakości truskawki odmiany RosieraRolnicy z Huelvy protestują w Moguer, żądając uczciwych cen i przyzwoitego traktowania. Prawie 60 rolników i farmerów z prowincji Huelva poparło apel Związku Małych Rolników i Farmerów (UPA Huelva). Zebrali się w poniedziałek w Moguer w celu zażądania uczciwych cen i przyzwoitego traktowania.

Według UPA protest trwał około godziny, a liczba uczestników została zredukowana do przedstawicieli grup z powodu pandemii. Protestujący domagają się m.in. obrony sektora jagodowego i nie zgadzają się z zaniżaniem cen tych owoców w Europie.

Aktualnie hiszpańscy producenci za kilogram truskawek uzyskują 1 euro za kilogram. Według przedstawicieli UPA podobną kwotę można było uzyskać ponad 30 lat temu. Tymczasem koszty produkcji kształtują się na poziomie prawie 1,50 euro. Równocześnie w hiszpańskich marketach truskawki sprzedawane są za ponad 3 euro za kilogram.

To niesprawiedliwe, że zyski trafiają do spekulantów, podczas gdy rolnicy podejmują ryzyko i codziennie ciężko pracują, aby wytwarzać wysokiej jakości produkty dla ludności hiszpańskiej – podkreślił Manuel Piedra z UPA.

Jak informuję przedstawiciele UPA, w czasie kampanii jagodowej w regionie Huelvy zatrudnienie znajduje ponad 90 000 osób, a osoby je zatrudniające są nieustannie kontrolowane i traktowani jak przestępcy. Plantatorzy domagają się w tym przypadku podobnego traktowania jak inne branże w Hiszpanii.

Źródło: huelvainformacion.esPoprzedni artykułWapń – budulec trwałości handlowej owoców jagodowych
Następny artykułCzy już czas na zwalczanie roztocza truskawkowca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj