Takich sytuacji jeszcze nie było w historii uprawy borówki w Polsce. Wyjątkowo ciepła pogoda w marcu i początku kwietnia mocno przyspieszyła wegetację roślin. Kwitnienie niektórych odmian borówki rozpoczęło się aż o 4 tygodnie wcześniej niż w normalnych latach. Czy to oznaczać będzie wyjątkowo wczesny sezon na polskie borówki?

To jest ewenement w mojej 25 letniej historii uprawy borówki!. Tak wczesnego kwitnienia wczesnych odmian ja nie pamiętam – mówi Mirosław Garlińska plantator borówki z Dolecka (Mazowsze). Na dowód tego przytacza historyczne dane o początku kwitnienia dla kilku odmian borówki.

Początek kwitnienia wybranych odmian borówki na plantacji w Dolecku

RokPatriotDuke i Earlyblue
20183 maja8 maja
20196 maja10 maja
202030 kwietnia6 maja
20211 maja5 maja
20224 maja9 maj
20233 maja6 maj
20247 kwietnia8 kwietnia*
*dotyczy tylko odmiany Earlyblue

Jedną z najwcześniej zakwitających odmian borówki jest ‘Patriot’. W normalnych latach zakwitał zwykle w pierwszych dniach maja, w tym roku przypadło to na 7 kwietnia! Tuż po ‘Patriocie’ zazwyczaj kwitną odmiany ‘Earlyblue’ i ‘Duke’. Z danych historycznych zebranych przez Pana Mirosława, wynika, że w normalnych latach było to między 5 a 10 maja. W tym roku początek kwitnienia na odmianie ‘Earlyblue’ miał miejsce 8 kwietnia. Duke jeszcze nie kwitnie, ale rozpocznie to już za kilka dni.

Kwitnienie borówki odmiany Patriot – 8 kwietnia 2024

Taką sytuacja można uznać za anomalie przyrodniczą, spowodowaną przebiegiem temperatur w marcu i kwietniu. Nie jest to jednak korzystne ani dla roślin ani dla plantatorów. Jak podawaliśmy w jednym z poprzednich artykułów (link), im bardziej zaawansowana jest faza rozwojowa roślin, tym są one bardziej podatne na niskie temperatury. Tymczasem już słychać przepowiednie, co do przymrozków jakie mogą mieć miejsce pod koniec kwietnia.

Kwitnienie borówki odmiany 'Earlyblue’ – 8 kwietnia 2024

Tak wczesne kwitnienie borówki nie oznacza też, że sezon zbiorów rozpocznie się jakoś szczególnie wcześnie. Mieliśmy już lata z wczesnym kwitnieniem, a i tak owocowanie rozpoczynało się w normalnym terminie. Nie byłbym więc optymistą jeśli chodzi o jakieś wyjątkowo wczesne zbiory borówek z naszych krajowych plantacji – uważa Mirosław Garliński.  

Mamy tak naprawdę dopiero początek wiosny, a stan wegetacji jak w połowie maja. Jakie będą tego skutki? Czas pokaże. Przed plantatorami praktycznie wszystkich owoców czas pełen niepokojów. Najbliższe 40 dni (do „zimnej zośki”) mogą być kluczowe dla tegorocznej produkcji owoców w sezonie 2024.

Kwitnienie borówki 2024

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!Poprzedni artykułBiedronka rozpoczyna sezon na polskie truskawki
Następny artykułMiędzynarodowa Konferencja Porzeczkowa 2024 w Austrii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj