W tym tygodniu rozpoczęły się zbiory truskawek w ogrzewanej szklarni w gospodarstwie Żanety Maciaszek w miejscowości Kolonia Kokanin koło Żelazkowa. Zbiory truskawek są jeszcze niewielkie, ale na rynek trafiły już pierwsze owoce odmiany 'Fleurette’, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są również bardzo smaczne.
Na uprawę truskawek zdecydowano się w starej szklarni (wcześniej uprawiano w niej pomidory, a w ostatnich latach ogórki) z uwagi jednak na spadającą opłacalność uprawy warzyw producencie zdecydowali się na uprawę truskawek, Czy ta zmiana okaże się właściwa będzie można powiedzieć dopiero po zakończeniu pełnego cyku produkcyjnego.
Do wiosennego nasadzenia wybrano wielokoronowe sadzonki (WB) odmian 'Sonata’ i 'Fleurette’ zakupione w firmie Flevoplant Polska.
Rośliny posadzono w ogrzewanej szklarni 18 lutego. Rośliny rosną w matach kokosowych zakupionych w firmie Ceres. W jednej macie o długości 1 metra posadzono 8 sztuk roślin. Jako pierwsza zaczęła dojrzewać odmiana 'Fleurette’, która wydaje się być przynajmniej o tydzień szybsza w owocowaniu w porównaniu do odmiany 'Sonata’.
Po zakończonej uprawie planowane jest wykorzystanie szklarni jeszcze w tym samym sezonie do uprawy odmiany powtarzającej owocowanie (będą to sadzonki w klasie A), której rośliny zostaną posadzone do tych samych worków z substratem kokosowym.
Jak informuje Z. Pisarek z firmy Flevoplant Polska, odmiana 'Fleurette’, bardzo dobrze został już przyjęta m.in. w Wielkiej Brytanii z uwagi na zadowalającą trwałość owoców (podobną, a nawet lepszą do 'Elsanty’) oraz większe i smaczniejsze owoce od 'Elsanty’. W przypadku tej truskawkowej nowości z Flevoplant, w uprawie polowej uzyskiwano np. w Niemczech nawet ponad 1 kg z rośliny.
Jak informuje Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland w tym gospodarstwie z uwagi na tzw. trudną wodę (EC-0,9 , HCO3-512 ) zastosowano nawozy pojedyncze: Calcinit, Krista MKP, Krista Mag, Krista K, Krista MgS, Superba Mikromix. Kwiecień to w wielu gospodarstwach czas sadzenia truskawek pod osłonami (szklarnie, tunele, daszki). W tym okresie należy szczególną uwagę zwrócić na podlewanie. Budujemy system korzeniowy, a więc nie stwarzamy komfortu wodnego dla roślin. Należy tak podlewać, aby system korzeniowy rozbudował się w całej objętości podłoża (krótkie cykle ). Po wykształceniu pierwszych liści z uwagi na niskie temperatury wskazane jest żywienie pozakorzeniowe fosforem np. Kristalon żółty. Należy pamiętać o wietrzeniu – aktywny klimat.