Tegoroczne działania związane z projektem Borówkowe Factory realizowanym przez Jagodnik i Horti Team, sfinalizowaliśmy spotkaniem jakie 4 września odbyło się w Karczmiskach w gospodarstwie Marceli i Pawła Krawiec. Pokazaliśmy nowo założone plantacje borówki z udziałem 14 odmian, jak również zaprezentowaliśmy doświadczenia realizowane na 18-letniej plantacji odmiany Bluecrop. Była okazja do zdobycia dużej porcji wiedzy, spotkania z doradcami, ekspertami i firmami które biorą udział w projekcie.

Nowe plantacje borówki

Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania nowych plantacji borówki. Przygotowania do jej założenia trwały dwa lata. Przedplon stanowiła gorczyca i rzodkiew oleista uprawiane na przyoranie. Jesienią 2019 roku zostały wytyczone rzędy i w miejsca te wprowadzono trociny 250 m3/ha, mieszając je z glebą. Wiosną w te same pasy wprowadzony został torf w ilości 250 m3/ha, wymieszany następnie z glebą przy użyciu glebogryzarki. Torf do wzbogacenia gleby dostarczyła firma UAB Linkona z Litwy, oferująca podłoża pod marką Peatman. Jest to torf naturalny o frakcji 0-40 mm i pH 3,5-4,5. W opinii producenta, jest to podłoże najlepiej sprawdzone w przypadku tradycyjnych nasadzeń borówki. Program nawożenia nowo założonej plantacji prowadzony był w oparciu o fertygację i nawozy z serii Ultrasol z firmy AGROSIMEX, o czym mówił Krzysztof Zachaj.

Prezentacje na nowo założonej plantacji borówki

Zastosowaliśmy różne typy ściółek o czy opowiedział Tomasz Poliszak z AGRIMPEX. Doświadczalnie prowadzona jest w 3 rzędach uprawa w pojemnikach o pojemności 35 l, które na potrzeby projektu dostarczyła firma AGRO CSP. Otwory drenażowe i kształt dna w tych pojemnikach zapewniają dobry odpływ pożywki. Zwracaliśmy uwagę również na liczbę emiterów 4 szt./doniczkę, co zapewnia bardzo równomierne nawodnienie podłoża w pojemniku.

Cały system nawodniani i fertygacji na potrzeby projektu wykonała firma MILEX, łącznie z przygotowaniem stacji do fertygacji opartej na mieszalniku WaterMil.

Do wypełnienia doniczek użyliśmy różne rodzaje podłoża  z firm LEGRO (podłoże kokosowe z dodatkiem perlitu), CERES (podłoże kokosowe) oraz CARBOHORT (podłoże na bazie węgla brunatnego). O ich właściwościach opowiedzieli przedstawiciele poszczególnych firm.

Z kolei Tomasz Domański z firmy KOPPERT mówił o biologicznej metodzie zwalczania szkodników glebowych. Na pokazowej plantacji wiosną aplikowany był Larvanem, tak by wyeliminować pędraki. Zabieg przyniósł oczekiwany efekt, bowiem nie stwierdzane były przypadki uszkadzania roślin przez te szkodniki.

Plantacja doświadczalna na etapie zakładania na została podzielona na trzy kwatery, pod kontem kolejnych doświadczeń, jakimi będzie montaż daszków oraz nowych konstrukcji tuneli zblokowanych z firmy Haygrove o czym informował Michał Pisarek.

Zobaczyliśmy również jak rośnie nowa plantacji borówki odmiany Duke, którą założono wiosną tego roku z sadzonek dostarczonych przez Szkółkę Krzewów Jagodowych Koter. Przy tej okazji prezentacji maszyn dokonał firma ARIES POWER pokazując samojezdne pojazdy do koszenia trawy ale również rozdrabniania pędów.

Test odmian borówki

O roślinach dostarczonych na nową plantację opowiadali przedstawiciele szkółek: Mariusz Padewski z FALL CREEK FARM & NURSERY, Aleksandra Neumann z SCHRIJNWERKERS PLANTS i Tadeusz Kusibab z grupy szkółek IN VITRO KUSIBAB. Lista odmian posadzonych w projekcie Borówkowe Factory (według kolejności dojrzewania owoców): ‘Duke’ (FC, Kusibab, Schrijnwerkers), ‘Draper’ (FC, Schrijnwerkers), ‘Top Shelf’ (FC), ‘Blue Ribbon’ (FC), ‘Megas Blue’ (Schrijnwerkers), ‘Valor’ (FC), ‘Calypso’ (FC, Schrijnwerkers), ‘Clockwork’ (FC), ‘Bluecrop’ (Kusibab), ‘Cargo’ (FC), ‘Chandler’ (Kusibab), ‘Liberty’ (FC, Kusibab), ‘Last Call’ (FC), ‘Aurora’ (FC, Kusibab). Niektóre z odmian jak ‘Duke’, ‘Draper’, ‘Calypso’, ‘Liberty’ i ‘Aurora’ dla porównania pochodzą z różnych szkółek – można było porównać jak rosną rośliny tych samych odmian w zależności od źródła pochodzenia oraz wieku użytych do projektu roślin.  

Mariusz Padewski pokazywał jak prawidłowo sadzić borówki

Stara plantacja – Bluecrop sadzony w 2002 roku

Podczas spotkania prezentacji maszyn do pakowania i sortowania borówki dokonała firma MILBOR, pokazując rozwiązania dla dużych jak i mniejszych gospodarstw.

Prezentacja maszyn do pakowania i sortowania borówki dokonał Kamil Uchman z firmy Milbor

Plantacja odmiany Bluecrop ma swoją historię. W 2017 roku krzewy mocno tu przemarzły na skutek wiosennych przymrozków i od tamtej pory prowadzone są liczne zabiegi w celu regeneracji pędów i pobudzenia ich do wzrostu. Widać było tego efekty zarówno po wzroście roślin jak również plonowaniu. Jak przypomniał dr Paweł Krawiec po uszkodzeniach spowodowanych przemarznięciem pędów plonowanie w 2017 roku wynosiło 7 t/ha. W roku ubiegłym udało się już uzyskać plon na poziomie 12 t/ha, a w tym roku zbiory które trwały od 13 lipca do 29 sierpnia zapewniły plon na poziomie 14 t/ha.

Bardzo dobra tegoroczna kondycja krzewów i plon jaki udało się uzyskać to zasługa między innymi zabiegów regeneracyjnych z udziałem takich produktów jak Maral (fertygacja i nawożenie dolistne) i Delta (nawożenie dolistne). Na tej plantacji prowadzone jest też nawożenie płynne z użyciem RSM z dodatkiem tiosiarczanu wapnia ASX CaTS (15-20 l/ha). Nawozy te były aplikowane przy użyciu belki herbicydowej w dwóch terminach. Stanowisko na której rośnie borówka w naszym gospodarstwie to gleby klasy 3a i 3b, o zawartości próchnicy około 1%. W tym roku zdecydowaliśmy się na dodatkowy zabieg polegający na wprowadzaniu popartu Carbohumic w dawce około 30 ml/rośliny, czyli przy zużyciu około 100 l preparatu na 1 ha – przypomniał również dr Paweł Krawiec.

Podczas zwiedzania tej plantacji o doświadczeniach nawozowych opowiedzieli Inez Gamrat z TIMAC AGRO POLSKA (m.in. o działaniu biostymulujacym nawozów do fertygacji z linii KSC), Jacek Ceglarski z firmy AZELIS mówił o produktach wpływających na poprawę żyzności gleby, a Bartłomiej Sobaszek o rozwiązanych firmy UPL dla borówki. O środkach do ochrony borówki opowiedzieli z kolei dr Mirosław Korzeniowski z firmy BAYER i dr Kamil Jeziorek z SYNGENTA POLSKA. Na zakończenie tej części prezentacji Krzysztof Żabówka z firmy DAIFRESSH BERRY wskazywał na działania jakie należy podjąć w celu uniknięcia problemów z muszką Drosophila suzukii. Przypomniał, że z problemem tym plantatorzy w Wielkiej Brytanii zmagają się od kilku lat i dzięki opracowanej strategii działań nie dopuszczają do porażenia owoców przez tego szkodnika. Więcej informacji na ten temat przybliżymy w czasopiśmie „Jagodnik”.

Spotkanie i prezentacja jakiej dokonaliśmy w tym roku, to dopiero początek działań związanych z projektem Borówkowe Factory. Przez jego realizację chcemy nie tylko dokonać oceny przydatności nowych odmian do uprawy w Polsce, ale też ocenić różne technologie uprawy i produkty, które można stosować w uprawie borówki. Dziękujemy wszystkim dotychczasowym partnerom tego przedsięwzięcia i już dziś zapraszamy do kolejnych etapów tego unikatowego na skalę Europy i świata borówkowego projektu!

Borówkowe Factory 2020






Poprzedni artykułTruskawka powtarzająca owocowanie – wnioski z debaty
Następny artykułMalinowe Factory 2020 – potężna porcja wiedzy i innowacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj