Zbiór borówek w ostatnich sezonach przysparza coraz więcej niepewności. Nie chodzi tu o ilość wyprodukowanych owoców czy ich jakość. Krajowi plantatorzy należą do europejskiej i światowej czołówki prowadząc swe plantacje na dobrym poziomie, zapewniającym wysoką produktywność. Kwestią niejasną pozostaje jednak dostępność pracowników sezonowych. Stawki za ich pracę już teraz są wysokie, a sytuacja międzynarodowa nie napawa optymizmem. Czy w takiej sytuacji zbiór mechaniczny borówki stanie się bardziej powszechny w polskich jagodnikach?

Kombajny i plantacje

Problem poruszony we wstępie dostrzega firma Jagoda JPS. Z tego względu konstruktorzy z tego przedsiębiorstwa podjęli wysiłek zmierzający do stworzenia całorzędowej maszyny, która mogłaby w sposób możliwie jak najbardziej precyzyjny zebrać dojrzałe owoce zapewniając im przy tym dobrą jakość. Wyzwań nie brakuje. Przede wszystkim problemem jest fakt, że zdecydowana większość polskich plantacji powstała z myślą o zbiorze ręcznym. Optymalne warunki do pracy maszyn to rośliny wąsko prowadzone u podstawy rosnące na wyniesionych zagonach. Ważnym aspektem jest także pozostawienie odpowiednio przestronnych uwroci, gdzie kombajny zaczepiane do ciągników takie jak Jagoda 300, a więc zdecydowanie tańsze w zakupie od samobieżnych rozwiązań a niemal dorównujące im wydajnością, mogą manewrować lub gdzie odbywać może się ich w miarę wygodne i szybkie rozładowywanie. Cieszy fakt, że polska firma której zespół zna specyfikę branży podjęła wysiłek zmierzający do stworzenia rozwiązania przystającego do krajowych realiów.

Jagoda 300

Dokładne parametry kombajnu Jagoda 300 wraz z zaleceniami do jego stosowania na plantacjach borówki wysokiej przedstawia Kamil Kowalski z firmy Jagoda JPS na poniżej zamieszczonym filmie. W materiale tym można także zobaczyć jak prezentowały się krzewy odmiany ‘Nelson’ nim odbył się zbiór, ile owoców zostało na nich po przejeździe maszyny, a także jak owoce zniosły mechaniczne ich pozyskanie z roślin. Video nagrano na jednej z mazowieckich plantacji, która nie była zakładana z myślą o zbiorze maszynowym. Jagoda 300 to wciąż prototyp, maszyna która jest rozwijana i ulepszana. Nie mniej już teraz widać, że kondycja jagód pozyskanych nią jest dobra, a załoga 3 osób niezbędna do obsługi zestawu zastąpi kilkudziesięciu rwaczy ograniczając zdecydowanie koszty bieżące prowadzenia plantacji. Zapraszamy na film:

Kontakt do przedstawiciela firmy: Firma Jagoda JPS, kom. 501-782-345, www.jagoda.com.pl









Poprzedni artykułFruit Attraction – przyznano nagrody w ramach Innovation Hub Awards
Następny artykułDofinansowanie do produktów organicznych firmy CarboHort, oraz bezpłatne usługi doradcze – II edycja projektu „Czas na zmianę”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj