expoSE i expoDirekt – udana edycja niemieckiego duetu targowego
Targi expoSE i expoDirekt to jedne z najważniejszych targów dedykowanych uprawie szparagów, owoców jagodowych oraz sprzedaży bezpośredniej odbywające się w Niemczech w miejscowości Karlsruhe. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbywała się w dniach 23-24 listopada i tradycyjnie już zorganizowana była przez Stowarzyszenie Południowoniemieckich Producentów Szparagów i Truskawek (Verband Süddeutscher Spargel- und Erdbeeranbauer).

Swoją ofertę zaprezentowało w tym roku 401 wystawców z jedenastu krajów. Targowe centrum w Karlsruhe odwiedziło około 6000 gości z 30 krajów (około 16% odwiedzających przyjechało z zagranicy).

Wielu wystawców jak też odwiedzających targi z niepokojem spogląda w kolejny sezon, z uwagi na rosnące koszty energii, środków do produkcji, a także siły nabywczej z uwagi na panującą w Europie inflację. Mimo tych obawa liczba odwiedzających targi oraz zapytania handlowe pozwalają wysuwać raczej pozytywne wnioski na nadchodzący sezon produkcji i sprzedaży owoców jagodowych.

Innovation Awards 2022

Tradycyjnie w czasie targów przyznano nagrody za innowacyjność w ramach targów expoSE i expoDirekt. Tegoroczne nagrody Innovation Awards 2022 przyznane zostały za rozwiązania będące odpowiedzią na aktualne problemy związane wymaganiami kładzionymi na zrównoważony rozwój, zwiększenie wydajności pracy czy pozwalające ograniczać koszty.

Wśród nagrodzonych rozwiązań były:

  • – Maszyna do pasowej uprawy białych szparagów – EcoSpader 2030 z firmy Engels Innovatietechniek.
  • – System Micromus do biologicznego zwalczania mszyc zaprezentowany przez firmę Biobest.
  • – Papier do pakowania PaperStretch, który jest pozbawioną plastiku alternatywą dla konwencjonalnej folii stretch.
  • – Automat do sprzedaży niepakowanych ziemniaków i cebuli zaprezentowany przez EURO-Jabelmann Jafix UA3.

Nowości i jeszcze wiecej

Odwiedzając targi expoSE i expoDirekt zawsze można zapoznać się w najnowszymi rozwiązaniami wprowadzanymi w Niemczech w sektorze uprawy owoców jagodowych. Wydarzenie jest również doskonałą okazją do poznania nowości odmianowych oraz trendów dotyczących nowych nasadzeń realizowanych w Niemczech.

Na szczegółową relację z tego wydarzenia zapraszamy do czasopisma „Jagodnik” 1/2023.

Poprzedni artykułJagodowe Trendy 2022 – tegoroczna edycja znów w Kraśniku
Następny artykułNie będzie w Belgii produkcji truskawek tej zimy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj