Produkcja borówek w Gruzji w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. W kraju tym pojawiły się imponujące plantacje, gdzie wykorzystuje się najnowszą technologię. W bieżącym sezonie z uwagi na długą i chłodną wiosnę zbiory zaczną się z pewnym opóźnieniem. Choć owoców jeszcze nie ma, to już teraz wiadomo, gdzie zostaną wyeksportowane.

Rosja wiodącym odbiorcą gruzińskiej borówki

Okres zbiorów borówek w Gruzji niebawem się zacznie. Zbiory będą nieco opóźnione z powodu dość surowej aury wiosennej i rozpoczną się w pierwszych dniach drugiej dekady czerwca. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę plantatorzy borówki zgłaszają pewne obawy co do nadchodzącego sezonu, ponieważ Rosja jest głównym odbiorcą gruzińskich borówek. Wiele jednak wskazuje na to, że Federacja Rosyjska pozostanie głównym nabywcą granatowych jagód z Gruzji również i w tym sezonie.

Inne kierunki mniej korzystne

W celu promocji gruzińskich borówek na rynkach europejskich, Enterprise Georgia, państwowy program wspierania eksportu, zorganizował w kwietniu 2022 r. spotkanie kupców z Wielkiej Brytanii i gruzińskich producentów borówki, aby omówić potencjał eksportowy gruzińskich borówek do Wielkiej Brytanii.Według Bahia Salukvadze, współzałożyciela gruzińskiej firmy Blue Bird, lokalni producenci uzyskali rzetelną informację o wymogach eksportu do Wielkiej Brytanii, w tym o standardach certyfikacji i pakowania.  Ze względu na złożone problemy logistyczne i zaopatrzeniowe rynek brytyjski wydaje się obecnie mniej realnym celem dla gruzińskich borówek. Ponadto, aby na niego wejść potrzebujemy nie tylko certyfikacji, wysokiej jakości owoców i specyficznego ich opakowania, ale także konkurencyjnej ceny. Obecnie ceny na rynku rosyjskim są wyższe niż na europejskim – mówi B. Salukvadze. Zdaniem lokalnych producentów, w tym sezonie w Gruzji zostanie zebranych 1 500-2 000 ton borówek.

Ceny mocno zmienne w poprzednim sezonie, w tym pozostają niewiadomą

Według EastFruit na początku sezonu 2021 borówki z Gruzji sprzedawano po 9,5 USD/kg, ale pod koniec sezonu ceny spadły do ​​3,2 USD/kg. Ceny na rok 2022 nie są jeszcze znane. Gruzini prowadzą negocjacje z kupcami w Federacji Rosyjskiej, spodziewając się, że sezon potoczy się normalnie i większość gruzińskich borówek trafi na rynek rosyjski.

Źródło: Eastfruit
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here