Dzięki współpracy i dobrzej organizacji polscy producenci borówki odnoszą sukces

Uprawa Borówki w Polsce to ciągle dobry i rozwojowy biznes. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zwiększa się powierzchnia uprawy (wynosi już ponad 7000 ha) oraz rośnie produkcja owoców. Polska jest w gronie europejskich i światowych liderów w produkcji owoców borówki. Dlatego właśnie w naszym kraju odbywa się Konferencja Borówkowa. 2-3 marca 2017 roku, będzie miała miejsce już V edycja tego najważniejszego dla borówkowej branży wydarzenia.

W gronie liderów

Pod względem produkcji w  Europie wyprzedza nas tylko Hiszpania, zaś w zestawieniu największych światowych producentów borówki zajmujemy 6 pozycję. Zbiory borówki w Polsce w 2016 roku oszacowane został na 14 000 ton i były niższe względem poprzedniego roku o około 2000 ton. Zainteresowanie uprawą borówki w Polsce ciągle jednak rośnie. Przybywa nowych nasadzeń, rośnie podaż owoców ale pomimo tego producenci nie mają póki co problemów ze sprzedażą. Wynika to z bardzo dobrej organizacji rynku. Borówkarze mają swoją reprezentację w postaci Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, są przy tym dobrze zorganizowani i potrafią działać wspólnie. Przykładem tego jest Polish Berry Cooperative, organizacja skupiająca 3 grupy producenckie, z całkowitą powierzchnią produkcji przeszło 400 ha. Markowym produktem tej organizacji są borówki premium oferowane pod brendem Berry Good. Wśród działań podejmowanych przez producentów borówki jest promocja tych owoców poprzez branżowe święto 1 lipca – Dzień Polskiej Borówki. Symbolizuje ono rozpoczęcie borówkowego sezonu i gotowość polskich producentów na podanie tych znakomitych owoców na rynek.

Sukces dzięki dobrej organizacji i współpracy

Rozwój i postęp w borówkowym biznesie to zasługa wysokiego poziomu produkcji owoców borówki. Plantacje w Polsce należą do jednych z najnowocześniejszych w skali Europy i świata. Ręcznie zbierane owoce cechują się zaś wysoką jakością i dlatego są chętnie kupowane przez zagranicznych odbiorców. Dowodem na to jest fakt, że zdecydowana większość polskich borówek trafia do wymagających odbiorców w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy krajów skandynawskich.

Sala konferencyjna hotelu Mazurkas była wypełniona po brzegi
Konferencja Borówkowa 2016 – przeszło 700 uczestników

Najlepszych producentów borówki z Polski i Europy jednoczy Konferencja Borówkowa, która w 2017 roku będzie się odbywała 2-3 marca w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim. W tegorocznej edycji tego wydarzenia (2016) uczestniczyło ponad 700 osób. Od początku Konferencja Borówkowa jest organizowana przez portal i czasopismo jagodnik. W tym roku hasłem przewodnim V Konferencji Borówkowej jest jakość, która jest wyznacznikiem dobrej i opłacalnej produkcji tych owoców. Więcej szczegółów na ten temat na stronie www.konferencjaborowkowa.pl

winieta_www_2017_800Poprzedni artykułKolejna pomoc dla polskich producentów
Następny artykułSzkółkarski Show Room Zobacz i Zamów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj