Skórzasta zgnilizna truskawki – Komunikat XIII dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 21.05.2015
Okres kwitnienia i wzrostu zawiązków, to także konieczność zwalczania skórzastej zgnilizny owoców (Phytophthora cactorum). Szczególnie dużą podatność na porażenie wykazuje odmiana 'Honeoye’, ale w lata sprzyjające rozwojowi patogenu także owoce odmian 'Senga Sengana’, 'Kent’, 'Florence’, 'Onebor’ (Marmolada) i 'Roxana’ mogą zostać porażone.

Dlatego też, w warunkach wysokiej wilgotności należy tak dobierać fungicydy do ochrony kwiatów, a potem owoców, aby zabezpieczyć je również przed tym patogenem.

Owoce odmiany Honeoye z objawami skórzastej zgnilizny truskawki

 

Dobrą skutecznością w ograniczaniu skórzastej zgnilizny owoców charakteryzują się środki zawierające:

– tiuram Pomarsol Forte 80 WG 4kg/ha, Thiram Granuflo 80 WG 4 kg/ha,

– stobiluryny Luna Sensation 500 SC 0,8 l/ha, Signum 33 WG 1,8 kg/ha,

– anilinopirymidyny Switch 62,5 WG 1 kg/ha, Frupica 440 SC 0,7 l/ha.

W warunkach dużego zagrożenia chorobowego, do 1-2 zabiegów warto dodać nawozy fosforynowe, które wykazują właściwości wzmacniające skuteczność środków chemicznych z jednej strony, a z drugiej niszczące w stosunku do lęgniowców (Phytophthora spp. Pythium spp.). Ważne jest także ściółkowanie plantacji, które chroni przed kontaktem owoców z glebą, a tym samym z porażeniem (…).

Zgnilizna korony truskawki
Zgnilizna korony truskawki

Patogen P. cactorum może się także ujawnić w formie zgnilizny korony truskawki, powodując zamieranie roślin (…).

Zgnilizna korony truskawki często uwidacznia się w okresie kwitnienia, w postaci gwałtownego więdnięcia roślin. Typowe objawy chorobowe obserwuje się na przekroju podłużnym korony (skróconej łodygi) w postaci brązowo-czerwonej, często paskowanej zgnilizny. Jesienią zgnilizna staje się sucha i skorkowaciała (…).  

—————————————-

Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowejktórzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyńskitel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.Poprzedni artykułNowe możliwości zwalczania mączniaka prawdziwego
Następny artykułChoroby borówki – stan zagrożenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj