Dobra ochrona – jak dopryskać truskawki?

Ciecz podczas zabiegu opryskiwaczem z PSP kierowana jest bezpośrednio w rzędy roślin



W zależności od typu prowadzonej uprawy dobierany jest sprzęt do wykonywania zabiegów ochrony roślin. W specjalistycznych uprawach jagodowych, w tym również truskawek, klasyczne opryskiwacze polowe nie mają racji bytu ze względu na niespełnianie kryteriów dobrej praktyki stosowania środków ochrony roślin. Zracjonalizowanie ochrony oraz minimalizowanie kosztów produkcji wiąże się ze stosowanie opryskiwaczy rzędowych.

Opryskiwacz z pomysłem

Bardzo popularne i nadal stosowane są belki typu ‘Fragaria’. Plantatorzy specjalizujący w produkcji truskawek wysokiej jakości wybierają opryskiwacze z dodatkowym nadmuchem powietrza. Przykładem jest Mateusz Włodarczyk z miejscowości Hornigi koło Grójca, który wraz z kolegą zmontował samodzielnie opryskiwacz. Zbiornik  1500 l jest zamontowany na jednoosiowej ramie, na końcu której znajduje się turbina odśrodkowa,  mechaniczny system z którego powietrze przewodami rozprowadzane jest w sąsiedztwo dysz rozpylających ciecz roboczą.  Prędkość z jaką plantator wykonuje zabiegi ochroniarskie wynosi 6 km/godz. Belka jest składana i rozkładana hydraulicznie za pomocą siłowników. Końcówki zastosowane w tym opryskiwaczu to drobnokropliste Lechler TR80, ciśnienie w czasie wykonywania zabiegu to 15 barów.

Opryskiwacz Dominator w czasie zabiegu

Dobrze dopryskane rośliny to skuteczna ochrona

Plantator uprawia truskawki w systemie podwójnych rzędów na podwyższonych zagonach. Dzięki wykorzystaniu opryskiwacza z belką i kierunkowym strumieniem powietrza opryskujemy tylko rośliny uprane pomijając międzyrzędzia. Jest to bardzo istotne przy zabiegach wymagających dokładnego pokrycia cieczą chronionych roślin, czyli zarówno przy insektycydach jak i fungicydach – podkreśla Mateusz Włodarczyk. Dobre pokrycie roślin poprzez opryskanie ich pozwala na uzyskanie plonów jak najwyższej jakości wolnych od chorób i szkodników. W tym sezonie opryskiwacz sprawdził się doskonale, ponieważ warunki pogodowe nie ułatwiały wykonywania zabiegów. W momencie wystąpienia terminu na zabieg pojawiał się silny wiatr, a Pan Mateusz mógł wykonać zabieg bez ponoszenia strat cieczy roboczej. Efekt dokładnie wykonanych zabiegów jest widoczny w czasie zbiorów owoców, gdzie towar poza pojedynczymi sztukami jest w większości deserowy.

Ciecz podczas zabiegu opryskiwaczem z PSP kierowana jest bezpośrednio w rzędy roślin

Pomocniczy Strumień Powietrza – precyzja i oszczędności

Opryskiwacz Dominator oparty jest na belce z kierowanym pomocniczym strumieniem powietrza (PSP) do ochrony rzędowej uprawy truskawek. Metoda ta jest uznana za najdoskonalszą technikę opryskiwania, najbardziej efektywną, wydajną i przyjazną dla środowisku. Powietrze z wentylatora rozprowadzane jest za pomocą elastycznych rękawów z tworzywa sztucznego na końcu, którego znajduje się dyfuzor sąsiadujący z końcówkami opryskowymi. Powstająca kurtyna kieruje rozpylaną ciecz w łan roślin. Dzięki pomocniczemu strumieniowi powietrza ciecz łatwiej penetruje gęsty łan, a znoszenie jest zminimalizowane. Badania techniki Pomocniczego Strumienia Powietrza (PSP) udowodniły iż pomimo wysokiej ceny sprzętu zmniejszamy koszty wykonania zabiegów, mamy możliwość zmniejszenia dawki stosowanych środków ochrony roślin o 10-15 %. Wyższa wydajność wynika również ze zwiększenia prędkości roboczej do 12 km/h, przy obniżonych dawkach cieczy. Minusem może być jedynie większe zapotrzebowanie w moc ciągnika przy pracy z tego typu opryskiwaczem.

Plantacja z odmianą Aprica w gospodarstwie Mateusza Włodarczyka






Poprzedni artykułOchrona i wzmocnienie malin tuż przed zbiorami
Następny artykułItalian Berry Day na Macfrut 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj