Czy będzie więcej wczesnych truskawek?
Obszar gmin Czerwińsk nad Wisłą, Załuski, Naruszewo to znane w Polsce zagłębie produkcji truskawek. Specyficzne uwarunkowania tego regionu, jak również sprawdzona i praktykowana od lat technologia uprawa sprawiają, że właśnie z tego regionu pochodzą najwcześniejsze truskawki. Czy tak również będzie w tym sezonie?

Przejeżdżając przez te rejony, widać że sezon wegetacyjny już się rozpoczął. W tym regionie jest on zresztą wcześniejszy niż w innych częściach Polski, przynajmniej dla truskawek. Większość upraw jest bowiem przykrywana już późną jesienią folia p[perforowaną. W ten sposób chroni się rośliny przed działaniem silnych mrozów jak też porywistych wiatrów, z drugiej zaś dzięki takiemu przykryciu rośliny wcześniej wiosną rozpoczynają wegetację. Niektórzy praktykują przykrywanie plantacji agrowłókninami, ale choć te zapewniają dobre przezimowanie roślin (stanowią pod tym względem lepszą ochronę niż folia perforowana) to wiosna już nie dają takiego przyśpieszenia we wzroście roślin. Dlatego agrowłókninami są zazwyczaj osłaniane plantacje późnych odmian jak np. ‘Malwina’ czy ‘Roxana’.

Adam Borzęcki z firmy Boryna

Jak informuje Adam Borzęcki z firmy Boryna, będącej dystrybutorem środków ochrony, nawozów i innych środków do produkcji, z roku na rok powierzchnia przykrywanych plantacji truskawek jest coraz większa. W ubiegłym roku już duża cześć upraw były przykryta folią, w tym roku jest ich jeszcze więcej – informuje A. Borzęcki – Nie ma się co dziwić, wczesna truskawka zawsze dobrze płaci. Dotychczas dominującą w uprawie wczesną odmianę ‘Honeoye’ coraz mocniej wypierają nowe odmiany jak ‘Flair’, ‘Alba’ czy ‘Rumba’, które mają smaczniejsze i ładniejsze owoce, a wiec łatwiej jest je również sprzedać. Prowadzenie upraw pod okryciem z folii czy agrowłókniny wymaga jednak dużego nakładu pracy – osłony wiosną muszą czasem kilkakrotnie zdejmowany by wykonać zabiegi pielęgnacyjne (wysiew nawozów, zabiegi ochrony, odchwaszczanie) po czym zakładane są ponownie. Tak jest czasem aż do zbiorów, bowiem wczesne uprawy truskawek w tym regionie są też narażone na przymrozki, a te są zagrożeniem do połowy maja. Wtedy też zazwyczaj zaczynają się zbiory wczesnych truskawek. Jeśli pogoda dopisze nie zbraknie ich również w tym sezonie.

Coraz wiecej plantacji truskawek przykrywa się folią perforowaną
Poprzedni artykułW Hiszpanii truskawki cały czas droższe niż przed rokiem
Następny artykułTruskawka-Po zbiorze owoców-Roztocz truskawkowiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj